Izgalmas programokkal jelentkezik a világon egyedülálló kezdeményezés a Stresszmentes Mobilitási Hét, amely a közlekedésbiztonságra és ügyességre hívja fel a figyelmet.
Az utóbbi időben egyre több hazai közlekedési balesetről hallani, ami miatt igyekszik még figyelmesebben közlekedni az ember, az azonban több stresszel is jár, amit a nyári hőség csak tovább fokoz. Éppen ezért nem is jöhetne jobbkor a Stresszmentes Mobilitási Hét, amely egy, a világon egyedülálló kezdeményezés, a számos programot magába foglaló program a közlekedésbiztonságra és ügyességre helyezi a hangsúlyt.
Közlekedésbiztonsági és ügyességi versenyt hirdet idén a Magyar Autóklub. Az úgynevezett Stresszmentes Mobilitási Hét elnevezésű rendezvénysorozat keretében a szervezők a rollereket helyezik a középpontba. Az autóklub, a Jövő Mobilitása Szövetség és az ORFK összefogásával szervezett program a különböző mobilitási eszközökkel közlekedők együttműködésére és a járművek biztonságos használatára hívja fel a figyelmet.
Egy szakmai beszélgetés közben jött az ötlet, hogy miután a közlekedési stressz mindenkinek az életében, aki járművet vezet, meghatározó faktor, idén Stresszmentes Mobilitási Hetet szervezünk. Ezen belül is a rollerrel való közlekedést emeljük fókuszba, de szerepel a bringahasználat is
– mondta el a Ripostnak a Magyar Autóklub főtitkára. Milovukovics Györgyi szerint azért kell erről beszélni, mert a közlekedési stressz olyan tényező, amit napi szinten kezelni kell, ráadásul a közlekedési kultúrát és morált javíthat egy ilyen tematikájú eseménysorozat.
A Magyar Autóklub 2020-ban kezdett mikromobilitási eszközökkel foglalkozni és meghirdette tudatformáló, oktató programját. Ennek része a mobilitási hét és az ehhez kapcsolódó Rollerezzz 2023 is. Az autóklub főtitkára szerint azért is kiemelt a rolleres közúti közlekedés, mert a szabályozás nem tudta követni az alternatív közlekedési eszközök elterjedését. Bár jelenleg a KRESZ ilyen irányú módosítása zajlik, a rolleresek egyelőre bizonytalanok abban, hogy hogyan és mi módon közlekedjenek, illetve az autósok sem szokták még meg a jelenlétüket.
„A Stresszmentes Mobilitási Hét keretében rolleres körutat tervezünk Magyarországon négy vidéki helyszínnel, ahol 14-18 éves fiataloknak, elsősorban középiskolásoknak tanítjuk meg a biztonságos, okos közlekedést. Célunk, hogy jobban vegyék figyelembe: nem csak ők vannak az utakon. Mellettük léteznek lassabban közlekedők, gyalogosok, esetleg bringások vagy gyorsabbak és veszélyesebbek, mint az autók. Egy Rollerezzz 2023-as versenyt is hirdettünk, amelynek az elméleti fordulója már most zajlik. Ez a fiataloknak szóló megmérettetés nem a gyorsaságról szól, hanem részben az ügyességről, részben pedig a biztonságos közlekedésről”
– mondta a lapnak a főtitkár. Milovukovics Györgyi hozzátette:
„Ez az edukációs munka azért is jó, mert a fiatalok ennek a programnak köszönhetően megtanulnak figyelni egymásra és biztonságosan közlekedni. A stresszmentes mobilitási konferenciánk, amit szeretnénk szintén ennek a rendezvénynek a keretében megszervezni, pontosan erről is szól. Arról, hogyan legyünk figyelemmel egymásra mindannyian, és ezeket a stresszfaktorokat hogyan tudjuk a saját életünkben és egymás életében csökkenteni.”
A Rollerezzz verseny, illetve a Stresszmentes Mobilitási Hét magyar kezdeményezés. A Nemzetközi Autóklubok Szövetsége (FIA) elismeréséről biztosította a Magyar Autóklub ötletét és az esemény támogatója.
Nagyon nagy szakmai elismerés számunkra, hogy a nemzetközi szövetség a kezdeményezés mögé állt. Büszkék vagyunk erre
– mondta az autóklub főtitkára.
Ezt érdemes tudni a versenyről:
A szervezet évek óta zászlajára tűzte a kulturált közlekedés oktatását, hiszen, mint mondják: egyre több alternatív közlekedési eszköz jelenik meg az utakon, ahogy a kerékpárosok jelenléte is egyre hangsúlyosabb. A tudatformálás pedig nagyon fontos minden korban, de ha fiatalon kezdik, akkor arra könnyebb építkezni.