Főváros

Tarlós István: 200 milliárdos megtakarítással adtam át Budapestet

K.C.

Létrehozva: 2023.07.18.

Módosítva: 2023.07.20.

Tarlós István megszólalt a főváros ügyeiről.

„Volt köztünk egy személyes szimpátia a politikai értékrendbeli különbségek ellenére is. Nagyon becsületes embernek tartom, de a főpolgármesteri működése kapcsán sok kritikám volt, mert ő túlságosan régimódi” – ezt mondta az Index podcast műsorában Karácsony Gergely főpolgármester elődjéről, Tarlós Istvánról. A Budapestet 2010 és 2019 között irányító várospolitikust erről a jelzőről is kérdezték, de a Lánchídról, a főváros közösségi közlekedéséről és a pénzügyi helyzetéről is kikérték a véleményét. A beszélgetésben arra is választ kaptak, hogy melyik fronton dőlhet el a jövő évi önkormányzati választás.

Karácsony Gergely után hivatali elődjének is megszólalási lehetőséget biztosítottak az Indexben Budapesttel kapcsolatos gondolatainak kifejtésére. Tarlós István  interjújában egyebek mellett arról beszél, hogy 

  • milyen költségvetési számok cáfolhatják a Budapest kivéreztetéséről szóló állításokat;
  • mit gondol a folyamatosan emelkedő szolidaritási hozzájárulás kötelező befizetéséről;
  • vállalja-e a ráaggatott „régimódi” jelzőt;
  • miből gondolja azt, hogy Karácsony Gergely „feminin”;
  • milyen a regnáló főpolgármesterrel a személyes viszonya;
  • jó ötlet volt-e a Lánchíd autómentessé tétele;
  • illetve milyen esélyei vannak a jobboldalnak Budapesten a jövő évi önkormányzati választásokon

 

Az Index interjú legérdekesebb részletei:

"2019-ben több mint 200 milliárdos tartalékkal adtam át Budapestet, ebből a Városháza tartaléka októberben 200 milliárd volt, 160 milliárd értékpapírban, 40 készpénzben, úgyhogy ehhez hozzá sem adtuk az intézmények 7 milliárdos megtakarítását". 

" Az elmúlt 4 évben szinte semmi ígéret nem teljesült, önálló fejlesztés nem indult, nem épültek P+R parkolók és az útfelújítások terén sem dolgoztak le semmit a hátrányból. Emlékeztetőül, én 250 milliárdos adóssággal vettem át a kasszát, ő még a sajátos számai szerint is 186 milliárdos többlettel. Ki volt akkor könnyebb helyzetben?

 

" Én a számok nyelvén értek, a zöldek meg a liberálisok csúsztatásaival átható közömbösséget tanúsítok. Nekik a matematika a legnagyobb ellenségük. A mássággal és a sajátos kettős mércével jól boldogulnak, de a számokkal nem tudnak mit kezdeni."

ÖSSZESSÉGÉBEN MÉGISCSAK AZ A HELYZET, HOGY MENTESÜLTEK 250 MILLIÁRD FORINT ADÓSSÁG ALÓL, ÉS KAPTAK 200 MILLIÁRDOT A KASSZÁBA, MIKÖZBEN BRUTÁLISAN MEGNŐTT AZ IPARŰZÉSI BEVÉTELÜK.

Ez a bevétel 2019 óta 107 milliárddal nőtt. Mindez összességében jóval nagyobb növekmény, mint amennyivel a szolidaritási hozzájárulás növekedett."

 

A szolidaritási hozzájárulás befizetése nem választás kérdése. Nem is helyes befizetésről beszélni, mert a Magyar Államkincstárnak jogában áll az összeget visszatartani. De ennél fontosabb dologra is szeretném felhívni a figyelmet. Az önkormányzat csak az után költhet önként vállalt feladatok finanszírozására, hogy a kötelezőek fedezete biztosított. Érdemes lenne megnézni, hogy Karácsonyék milyen önként vállalt feladatokat finanszíroztak és milyen értékben, amellett, hogy folyamatosan azt hajtogatják, hogy már a kötelező feladatok finanszírozása is veszélyben van. Ezt még soha senki nem firtatta, pedig lehet, hogy meglepetést tartogat, ami adott esetben akár törvénysértést is jelenthet.

Milyen a személyes viszonya Karácsony Gergellyel?

Elvileg pozitív. Telefonban egyszer azt is mondta még jóval 2019 előtt, hogy ha újra elindulok a főpolgármesteri székért, akkor ő nem aspirál rá. Nyilván ez egy túlzó kedvesség lehetett a részéről. Most azt nyilatkozta, hogy nagyon becsületesnek tart, aki a városát is szereti, de „nagyon régimódi” vagyok. Ez bizonyos értelemben igaz, amire azt felelhetném, hogy Karácsony Gergely pedig szerintem feminin típusú férfi, mert ez is igaz. 

Miből következtetett erre?

A mozgásából, a beszédstílusából, az ijedt megnyilvánulásaiból, hogy problémákkal szembesül, azonnal másokra mutogat, a sajtó képviselői elől bujkál, Kiss Ambrust tolja eléjük rendszeresen a kellemetlen ügyekben. Semmiért nem vállal személyes felelősséget. Ott volt például annak idején a patkányirtási szerződés, amit én sosem láttam, ő az illetékes bizottság tagjaként megszavazta, majd elkezdett utána rögtön „tarlósozni”. Ezek nem különösebben férfias tulajdonságok. Hasonlóképpen járt el korábban a zuglói parkolás ügyében is, amit zuglói polgármesterként ő kezdeményezett, majd a fővárosra fogta.

Mikor beszéltek legutóbb?

A születésnapomon. Ő is felköszöntött engem, én is őt. Ma sem utáljuk egymást, noha nagyon eltérő személyiségek vagyunk, és a város vezetéséről is mást gondolunk. Én műszaki végzettségű vagyok, ő pedig szociológus. 

Az ön olvasatában a feminin egy sértő jelző?

Miért, a régimódi sértő jelző? A „feminin” a mai világban, Karácsony politikai közösségében biztosan nem az. Nézze, ahol a székely zászló korábbi helyén lobog a Városháza homlokzatán a szivárványos zászló, ott ezt semmi esetre nem vehetik sértésnek. 

TÉNY, HOGY ÉN VISZONT ANNYIBAN RÉGIMÓDI VAGYOK, HOGY MÁSKÉNT ÉRTELMEZEM PÉLDÁUL A SZIVÁRVÁNYÜGYEKET,

de említhettem volna a közlekedést, az árvízvédelmet, a rendpártiságot, vagy akár a gazdálkodás kérdéseit is.!

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek