A Bors pecarovatában ezúttal egy gyorsan és könnyen elkészíthető halászlé receptet osztunk meg Lévai Ferenc tolmácsolásában, aki már gyerekként halászott és az öregektől eltanulta a halászlé főzést.
Most olyat eszünk, amit régen eleink is készítettek! Követjük azt az aranyszabályt, amit kitaláltak. Nem passzírozzuk és nem teszünk bele semmi feleslegeset, csak azt amit kell. Halfejeket, farkakat, szeleteket és a jó kis zsíros úszóaljakat.
A halpatkókat a főzés előtt egy órával sózzuk be. A fejeket vágjuk ketté, de vigyázzunk az ujjunkra, hogy megmaradjon mind. A fejben lévő zsíros részek annyi zsiradékot hoznak elő, amiben a paprika fel tud oldódni. A nyári szezonban az öregek mindig tettek bele egy paprikát és paradicsomot, tegyünk bele mi is. Ha megvagyunk az előkészülettel, akkor jöhet a bogrács bekészítése. Vizet öntünk bele, alulra rakjuk a fejeket, rátesszük a farkakat, a hagymát, a kettévágott paprikát és paradicsomot, majd erre halmozzuk a szeleteket. Egyszerre gyújtunk alá, és amikor már egy kicsit megrottyant, a paprikával folytatjuk, hiszen az egész arról szól, hogy egyszerűen és gyorsan csináljunk halászlevet.
Amikor majd jól felhabzik és rendesen beindul, kicsit összekapja a hagymát és a halat is, mert hő kell a halhoz, hogy ne essen szét, akkor majd egy kicsit lecsendesítjük és hozzátesszük a pirospaprikát. Két kiló halhoz két púpos evőkanálnyi paprika illik, nem kell sajnálni. Ügyeljünk rá, hogy ne forrjon, mert akkor kicsapódik a bogrács falára, ahol megéghet, megkeseredik.
Ezután már csak egy dolgunk van: visszaforralni, majd 20-25 perc kemény forralás után tálalhatjuk, hiszen ennek a halnak készen kell lennie.
Ezért is volt dunai gyors halászlé, mert csak ennyi hozzávalóval és csak ennyi idő alatt elkészült, több idő a halászat során nem is volt
2 darab pontyfej
2darab pontyfarok
5-6 db pontypatkó
2 fej hagyma (2 kg halhoz)
1 db paprika
1 db paradicsom
Pirospaprika
Só
3 liter víz, 2 kg halhoz
Jó átvágyat hozzá!