Aggasztó

Bebizonyították: a mesterséges intelligencia hang alapján képes ellopni a jelszavainkat

Létrehozva: 2023.08.10.

Ez sajnos már nem sci-fi, hanem a színtiszta valóság: egyre nagyobb veszélyben vagyunk.

Tíz évvel ezelőtt javarészt még csak a sci-fik foglalkoztak a témával, mára azonban a mindennapjaink részévé váltak a különböző, mesterséges intelligenciát alkalmazó programok. Miközben a szakértők paradigmaváltásról beszélnek, az átlagember leginkább arra kíváncsi: mit jelent ez számomra és mennyire vagyok biztonságban? Amellett ugyanis, hogy az élet számos területét segíti vagy épp megkönnyíti az ugásszerű technológiai fejlődés, sajnos ossz kezekbe is kerülhet – ami beláthatatlan következményekkel járhat.

program, hacker, mesterséges intelligencia, AI, kód, Pexels illusztráció
Ki tudja, mi mindenre képes már most a mesterséges intelligencia? Fotó: Pexels

Lehallgat minket a mesterséges intelligencia

Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy a jelszavaink már most nincsenek biztonságban, legalábbis ez derült ki egy friss kutatásból, mely megállapította: egy mesterséges intelligenciát használó program csupán azzal, hogy a közelből "hallgatózik", el tudja lopni a jelszavainkat, illetve akár minden személyes adatunkat. Azt tesztelték ugyanis, hogy mennyire képes hang alapján megállapítani a program, milyen betűt ütöttünk le a billentyűzeten. Az eredmény pedig elég aggasztó: az AI alapú hallgatózó kémprogram csupán hang alapján 95 százalékos pontossággal dolgozott – azaz húsz betűből átlagosan csak egyet tévesztett.

Mindez azt jelenti, hogy egy nyilvános helyen már azzal kiadhatjuk az adatainkat, ha valakinek a mobilja hangban felveszi, ahogy mi gépelünk.

A tanulmányt, mely a kérdést vizsgálta, a brit Surrey, Durham és Royal Holloway Egyetemek készítették közösen. A teszthez egy MacBook Pro-t használtak. Mint a kísérlet egyik vezetője magyarázta, minden egyes billentyűnek picit más hangja van, ami miatt hang alapján beazonosítható. Természetesen a hangok között nagyon kicsi az eltérés, de úgy tűnik, ez a programnak nem okozott különösebb gondot. Ráadásul – hangsúlyozzák a szakemberek – a technológia rohamos fejlődésével a mostani hibaszázalék is jelentősen csökkenni fog.

(Via)

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek