Pecarovat

Profi horgász: Nem mutatnak jól a parton heverő busatetemek

K. D.

Létrehozva: 2023.08.25.

Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a busahorgászattal foglalkozunk.

Megosztja a horgászokat a Mohosz elnökhelyettesének, az Országos Horgászszervezeti Központ (OHSZK) főigazgatójának, Dérer Istvánnak azon nyilatkozata, miszerint a busa „ipari méretű” szelekciója nem a sporthorgász feladata. A szakember a Magyar Horgász magazin cikkében hangsúlyozta: a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnének a szelekciós busahalászatra.

Nem etikus a busatetemek látványa

 

A terítékként a parton heverő, sokszor 100 kilogramm mennyiségű „elajándékozandó” hal ténye és látványa számos etikai, horgászrendi kérdést is felvet, amit mielőbb hatékonyan kezelni kívánunk

 – fogalmazott a Magyar Horgász cikkében Dérer István, aki hozzátette: a fő horgászszövetségi feladat a jövőben a szelekciós busahalászat – mint közfeladat – forrásainak megszerzése, a munka megkezdése, majd állandósítása.

Valóban szörnyű látvány a parton heverő busatetem Fotó: Bors

Az ismert busahorgász, Jakubecz Kálmán azzal teljesen egyetért, hogy valamit ki kellene találni a parton tömegével heverő busatetemekkel, mert valóban nem szép látványt nyújtanak ezek a közösségi médiára feltöltött fotók.

– Mivel a busahorgászat nem csak a kezdő horgászoknak nyújt rendkívüli sportélményt, ezért előszeretettel pecáznak rá azon horgászok is, akik egyáltalán nem fogyasztanak halat, de nem dobhatják vissza, ilyenkor jön az elajándékozás – fogalmazott a Borsnak Jakubecz Kálmán.

Hemzsegnek a busák

A versenyhorgász arról is szót ejtett, hogy ettől függetlenül valamit kezdeni kell a helyzettel, mert egyes vízterületeken hihetetlenül elszaporodtak.

Kapitális busákat fog Jakubecz Kálmán Fotó: Bors

– Sok embernek elképzelése sincs arról, mekkora mennyiségben vannak jelen a magyar vizekben a busák. Én elsősorban a Dunán pecázom, ott valamennyi öbölben hemzsegnek, de még az élő folyóban is jelen vannak. Számuk akkorára nőt, hogy könnyen beleakadnak a horogba – tette hozzá a Jakuza becenevű pecás, aki idén megnyerte a Hárosi-öbölben megtartott páros busafogóversenyt.

Nem csökkenne a népszerűsége

A profi horgász úgy véli, ha szabályoznák az elvihető mennyiséget, akkor sem csökkenne a busahorgászat népszerűsége.

A már említett sportélmény miatt akkor is kimennek majd busára horgászni a pecások, ha esetleg korlátozzák az elvihető mennyiséget. Ráadásul egyre jobb etetőanyagok vannak a piacon, melynek köszönhetően pár óra alatt is hatalmas mennyiséget lehet fogni belőlük. Én is azt tapasztalom, hogy ugrásszerűen megnőtt a busahorgászok száma. 

Pár éve szinte senki nem horgászott erre a fajra célzottan. A II. Hárosi-öbölben megrendezett versenyre egy hét alatt betelt a nevezés – tette hozzá Jakubecz.

Kálmán nyerte a páros busafogóversenyt a Hárosi-öbölben Fotó: Bors

A profi pecás állítását támasztja alá a Mohosz statisztikája is. A megjelent fogási naplók adatainak összesítéséből látszik, hogy a tavalyi évben 46 tonna busát írtak be a pecások, ezzel a 8. helyet foglalja el a rangsorban. Figyelemre méltó, hogy 2019-hez képest kicsivel több mint háromszoros növekedés mutatható ki, 15-ről 46 tonnára ugrott a mennyiség.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek