Egyre jobban aggódnak a környéken élők.
Mint arról a Bors is írt, augusztus 19-én magyar viszonylatban igencsak erős, 4-es magnitúdójú földrengés rázta meg Békés vármegye több települését. Az első, Gyomaendrőd közelében történt rengést már három perccel később egy szintén 4-es erősségű földmozgás követte Túrkeve közelében, egy órán belül pedig 2,8-as erősségű rengést regisztráltak Szarvasnál.
Az első rengéssorozatot azonban több utórengés is követte, ennek lehetőségére már akkor is figyelmeztettek a szakemberek:
- Ezek a földrengések hazai viszonylatban jelentősek, a lakosság széles körben érezte. A kisebb-nagyobb utórengések folyamatosak, a következő napokban még aktivitás várható. Bízunk abban, hogy anyagi károk nem keletkeztek
– közölte Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.
Gyanújuk nem volt alaptalan, az elkövetkezendő napokban újabb utórengések rázták meg a környéken, legfőképpen Szarvast és az ehhez közeli településeket.
Az első rengés után alig négy nappal pedig egy újabb, 3,6-os erősségű földmozgást regisztráltak. A lakosság akkor nagyon megijedt, ugyanis nem csak a fő, hanem az utórengéseket is többen érezték:
- Ültem az asztalnál a székemen, és akkor mozdult meg a föld. Mintha felemelkedtem volna székestül egy pillanatra, majd vissza. Halálfélelmem volt. Aztán még jött, de azt már nem éreztem ilyen erősnek. Lehet, azért, mert akkor már ijedtemben felpattantam a székről - mondta akkor a Ripost egyik szarvasi olvasója.
Meglepő, de ennek azóta sincs vége, az obszervatórium szerint ugyanis azóta már közel 100 utórengést regisztráltak.
Azonban mindenkit megnyugtattak: igencsak csekély az esély arra, hogy a rengéseket emberi, ipari tevékenység okozza:
- Az utórengések száma (eddig kb. 100 db műszeresen detektált rengés) sem ad különösebb okot az antropogén eredet feltételezésére, ekkora rengéseknél természetes, hogy sok utórengés van. A 2011-es oroszlányi földrengést közel 300 db utórengés követte
- közölték.
A helyiek már egészen „megszokták” a furcsa mozgásokat:
- Van, amit megérzünk még. Nem úgy, mint az elsőt, amikor megmozdultak a tárgyak. Hanem inkább egy furcsa morajlásról vagy a talpunk alatt észlelt különös érzésről tudunk beszélni
- mondta egy helyi férfi.