Erről beszélt a miniszterelnök a Jó reggelt, Magyarország! műsorában.
Döntött a kormány a nyugdíjkiegészítés mértékéről: novemberbe a medián nyugdíjhoz képest átlagosan félhavi nyugdíjjal többet kapnak kézhez az idősek. Többek közt ennek kapcsán látogatott el Orbán Viktor a Kossuth rádióba, ahol a Jó reggelt, Magyarország! vendégeként adott interjút. Első kérdésként arra válaszolt a miniszterelnök, megengedheti-e magának a költségvetés azt a pluszkiadást, amit ez a kiegészítés jelent.
– Nem. Ha kellő távolságról nézünk a magyar költségvetésre, akkor azt mindig hiányra tervezzük. Magyarország megtermel egy adott mennyiségű pénzt, de minden évben többet költünk el. A különbözetre hitelt szoktunk felvenni – kezdte Orbán Viktor. – Akkor leszünk majd egy nagyon erős, nagyon stabil és boldog ország, amikor a magyar költségvetés majd pluszban zár, azaz több pénzt állít elő, mint amit felhasznál. A magyar költségvetés nem ilyen, ez így van a kommunisták óta. Így minden ilyen kiadásra, ha csak közgazdász szemmel néznénk (mint amit a baloldal gyakran csinált), azt lehetne mondani, hogy "többet költünk, mint lehet, hát ne adjuk oda!" De az élet nem így rendeződik el. Ezt nem lehet megtenni tisztességes munkában megőszült emberekkel...
Mi nem számokban gondolkodunk, hanem emberekben, nemzetben, hazában, családokban
– emelte ki, miért fontos egy ilyen költséges nyugdíjkiegészítés: az emberekért.
– Hiába volt háború meg covid-válság, nem vettünk el semmit, sőt, mindig mindent odaadtunk, ami a nyugdíjasoknak jár – tette hozzá, megemlítve, hogy ellenben a Gyurcsány-korszakban elvettek a nyugdíjasoktól egy havi járandóságot.
Ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy megengedhetjük-e magunknak, akkor az a válasz, hogy nem, ha azonban az a kérdés, hogy meg kell-e tennünk, akkor az a válasz, hogy igen, meg kell tennünk, és a kormánynak az a dolga, hogy időnként ilyen lehetetlen dolgokra vállalkozzon
– összegezett Orbán Viktor a nyugdíjkiegészítés és a költségvetés kérdésköre kapcsán. Hozzátette: sok országban a nyugdíjak emelése elmaradt az inflációtól, Magyarországon azonban a nyugdíjasok elsőbbséget élveznek.
Az inflációról is szó esett: a kormány célja, hogy hamarosan egy számjegyűre csökkenjen az infláció. Orbán Viktor arról beszélt: a kormány egy darabig a "tankönyvi" példát követte az infláció kezelésében, azaz a Jegybankra bízta ennek a megoldását.
– De be kellett látni, hogy így nem fog menni. A Jegybanknak beletört a bicskája az infláció elleni küzdelembe. De erről nem a Jegybank tehet, mert neki csak bicskája van, az infláció meg fává nőtt.
Ezért kellett a kormánynak átvennie az infláció kezelését, melyre számos módszert vezettek be. Ez nem szokványos módszer, amit a világ számos táján nem néztek jó szemmel, ugyanakkor látható, hogy sikeres volt Magyarország metódusa.
Sikerrel jártunk. Az inflációt lefaragtuk. Úgy látom, az a célunk, hogy ez az év, 2023 legyen az infláció letörésének az éve
– emelte ki.
Az év végére 10 százalék alá kerül az infláció, a következő évre pedig 4-6 százalékra csökken majd.
A kérdés: mikor tudjuk megindítani a bérek és a gazdaság növekedését – folytatta a miniszterelnök, hozzátéve: biztos benne, hogy igen a válasz ezekre a kérdésekre is. Egyes előrejelzések szerint könnyen lehet, hogy a következő években Magyarországon lesz a legnagyobb gazdasági növekedés.
2024 a gazdasági növekedés visszaépítésének éve lesz.
Szóba került: Nyugaton is egyre többen bizonytalanodnak el a háború támogatása kapcsán. Orbán Viktor kiemelte: Magyarország a kezdetektől hangsúlyozta, hogy ezt a háborús konfliktust lokalizálni kell, nem globalizálni (mint azt az országok többsége akarta), nem támogatni, hanem a békét szorgalmazni.
Az ukrán uniós tagság kapcsán felvetette a kérdést: amíg háború van, nehéz a felvétel helyzete, hiszen sem az ország népessége, sem a területe nem tisztázott, hiszen területi vitán kirobbant háború zajlik.
A migráció egy állandó veszély, de ezzel a kihívással nem tud mit kezdeni az Unió – emelte ki Orbán Viktor, aki a migrációs paktumot hátrafelé tett lépésként jellemezte. A magyar kormány nem támogatja a migrációs paktumot. A többség azt gondolja ebben a kérdésben, mint a kormány, ugyanakkor a magyar baloldal megszavazza a migrációt, és olyan döntésekhez járulnak hozzá, amelyekkel a migrációt serkentik, noha ezt hazánkban titkolják.
Ha meg akarod védeni magadat a migrációval szemben, akkor ne engedd be a migránsokat!