Feltörtek egy 4400 évvel ezelőtt, az V. dinasztia egyiptomi fáraója, Sahura számára épített kamrát. Ősi titkok tárulhatnak fel.
A tudósok úgy vélik, hogy Sahura piramisa rejtheti a választ a piramis körül keringő rejtélyekre, a piramis szerkezeti eredetére és a benne lévő fáraóra. A würzburgi Julius-Maximilians-Universität csapata vizsgálta az emlékművet.
A piramis konzerválási és restaurálási projektjének részeként végzett vizsgálatuk számos, az idő múlásával elveszett és soha nem dokumentált raktárhelyiséget találtak. A régészek most további vizsgálatokra készülnek.
A piramis eddig soha nem dokumentált részeit a felfedezésben részt vevő egyik tudós úttörőnek nevezte, ezért még tovább kutatják. Ezek a feltáratlan termek hatalmas, történelmi jelentőségű titkokat rejthetnek magukban.
Ez az úttörő projekt jelentős mérföldkövet jelent a Sahura-piramis és történelmi jelentőségének megértésében
– mondta Dr. Mohammed Ismail Khaled, a kutató csapat vezetője.
A piramist Sahura, más néven Sahure számára építették a Kr. e. 26-25. században. Az első király, akit Abusirban temettek el, az uralkodása alatt tapasztalt béke és jólét hozta meg neki a saját piramisát. Sahura piramisát tehát az ókori egyiptomiakkal kapcsolatos információkért fogják feltárni.
Így több mint 100 évvel a piramisok kezdeti átkutatása után most egy csapat ismét bevetésre készül, hogy stabilizálja az építményt, mielőtt mélyebbre merészkednének.
A 3D lézerszkennelés és a területről készített átfogó térképek segítségével a csapat reméli, hogy sikerül találni egy titkos átjárót a nyolc eddig felfedezetlen szobába. Ez a nyolc érintetlen helyiség hatalmas titkokat tárhat fel, bár súlyosan sérült.
– Bár e tárak északi és déli részei, különösen a mennyezet és az eredeti padló súlyosan megrongálódtak, az eredeti falak és a padló egyes részei még mindig láthatók. A restaurálás során a megőrzés és a bemutatás közötti egyensúlyra törekedtek, hogy biztosítsák a termek szerkezeti épségét, ugyanakkor a jövőbeni tanulmányozás és potenciálisan a közönség számára is hozzáférhetővé tegyék azokat. A raktárak felfedezése és helyreállítása várhatóan forradalmasítja a piramisszerkezetek történeti fejlődéséről alkotott képet, és megkérdőjelezi a területen meglévő paradigmákat – mondta a feltáró csapat.
A Julius-Maximilians-Universität csapata reméli, hogy a termek visszanyerik régi fényüket – írja a Daily Star.