A nagyközönség még csak később nézheti meg, mi azonban már most megmutatjuk a Szépművészeti Múzeum új dobását.
Nem akármilyen kiállítással készül a Szépművészeti Múzeum: az impresszionizmus atyját, Renoirt helyezi középpontba a következő nagy tárlat, mely szűk két hét múlva nyílik meg. Érthető, hogy már most nagy a készülődés z intézményben, ahová már megérkezte az alkotások, többek között egy olyan festmény is, melynek értéke szó szerint felbecsülhetetlen, így aligha meglepő, hogy 20 milliárdra biztosították.
A kiállítást, ami szeptember 22-től lesz látható, a múzeum munkatársai már 2019-től tervezték összehozni. Ekkor vásárolták meg ugyanis az intézmény százéves történetének legnagyobb gyűjteménygyarapítása során a mester Gabrielle című fekvő aktját. Ez volt a kiindulópont.
– Ez a mű egy sorozat első darabja, melynek a második és harmadik darabja Párizsban, a Musée d'Orsey-ben és az l'Orangerie-ben van. Már akkor felmerült az ötlet, és elkezdtünk tárgyalni a kollégákkal, hogy vajon nem volna-e lehetséges ezt a három művet először együtt kiállítani. Ezt még soha együtt kiállításon nem láthatta a közönség – árulta el Baán László, a múzeum főigazgatója a Ripostnak, hozzátéve: természetesen nem csak ez a három fő mű lesz látható, hanem egy igen komplex kiállítási anyag.
Ez egy fantasztikus alkalom, hiszen soha még Magyarországon átfogó Renoir kiállítás nem volt. Most egyszerre 70 művel ismerkedik majd meg a közönség, köztük nyilván a kiemelkedő három akttal.
Renoir 1876-ban készült A hinta című, mindenki által ismert képe is jelen lesz. A mestermű speciális körülmények között érkezett az országba.
– A nemzetközi sztenderdeknek és biztonsági intézkedéseknek megfelelően, egy kamionon érkezett hazánkba egy úgynevezett kurír kíséretében, aki a kinti múzeum egyik szakembere – magyarázta Kovács Anna Zsófia kurátor. A kurír végig ellenőrzése alatt tartja a kép útját, ellenőrzi, hogy minden rendben megy-e a hazai munkálatok körül.
Természetesen a rendkívüli intézkedések nem a véletlen művei. Nem csak művészettörténetileg kiemelkedő és pótolhatatlan, de épp ezért anyagilag is hatalmas értéket képviselő alkotásokról beszélünk.
A biztosítási értéke ennek az egy képnek 20 milliárd forint. Az egész kiállítás biztosítási értéke 400 milliárd forint, tehát egymilliárd euró körül van.
Tudni kell, hogy ez a biztosítási érték, tehát nem a piaci értéket jelenti. Hiszen ha ez a mű piacra kerülhetne – ami soha nem fog bekövetkezni, hiszen ez a világ egyik vezető múzeumának az egyik fő műve –, ennél sokkal magasabb értéken kelhetne el – árulta el Baán László.
A „Renoir: A festő és modelljei” című kiállítás szeptember 22-től 2024. január 7-ig tekinthető meg.