A tetoválás egy megosztó művészeti ág, ám minden bizonnyal az egyik legkülönlegesebb is, hiszen a tetováló művész élő szövetre alkot. Szabó Gusztáv egy csodálatos alkotásával szerzett magának és hazánknak ezüstérmet ebben a nem mindennapi műfajban.
Bár a rajz szakos tanár Szabó Gusztáv sosem játszott el annak a gondolatával, hogy emberi testeket használjon vászonnak, egy véletlennek köszönhetően mégis erre adta a fejét. Az alkotó, művésznevén Gustavo Tailor 15 évvel ezelőtt arra az elhatározásra jutott, hogy tetováló szalont nyit, ám az üzlettársa kikötötte, hogy csak akkor dolgozik vele, ha ő is varr.
Az elején ingyen készítettem tetoválásokat azoknak, akik igényelték, így szereztem gyakorlatot
– emlékezett vissza a kezdetekre a fiatal művész, akinek volt tehetsége, hiszen végzettsége szerint rajz szakos tanár, aki mindig is művészeti pályán tevékenykedett. Gustavo már tizenöt éve tetoválással keresi meg a kenyérre valót, amit művészi szintre emelt.
– Az országos versenyek mellett gyakran nevezek nemzetközi versenyekre, mert inspirál, hogy más nemzetek tetováló művészeivel is összemérhetem a tudásomat – mesélte a Borsnak Gusavo, aki tavaly Zürichben aranyérmet szerzett.
A berlini versenyen idén fekete-fehér kategóriában indultam és a dobogó második fokát sikerült felérnem
– kezdett bele a verseny ismertetésébe az alkotó, aki elmondta, hogy első feladatként olyan modellt kellett találnia, akivel találkoznak az elképzeléseik. Később a versenyművet vele közösen tervezi meg, majd a rendezvényen a zsűri és a civilek előtt varrja fel rá.
A mostani versenyre egy indiánnőt és egy farkast terveztünk egy viszonylag nagy felületre, így a nettó munka 17 óráig tartott. Természetesen vannak közte kisebb nagyobb szünetek, hiszen ez nekem és a modellemnek is kimerítő
– tudata a tetoválóművész.
Nem az első tetoválásom, így tudtam mire számíthatok, bár ilyen hosszú három napos alkalmam még nem volt ezelőtt. Sokat segített, hogy bíztam Gustavoban, és tudtam, hogy együtt megcsináljuk.
– tudtam, hogy nagyon fontos neki ez az alkotás, és az, hogy minden tudását beleadja, hiszen nyerni szeretett volna – fogalmazott Jan a magyar versenyző modellje, aki abba is beavatta a lapunkat, hogy amíg készül rajta a mű ő sok mindent nem tud csinálni, hiszen mozdulatlannak kell lennie. Jan leginkább filmet nézett és zenét hallgatott, miközben a tetoválás bizony rendkívüli fájdalommal is járt.
Annak akit varrok ez rettenetesen fáj, neki szerintem nehezebb dolga van. A feléig elviselhető, az utolsó órák már kínkeservesek. Azt állítják, hogy olyan, mintha kést vágnának a testedbe és azt újra és újra beléd döfnék
– állítja Gustavo, aki azon ritka tetoválók egyike, akiknek nincs saját tetoválása és nem is tervez ilyet.