Naponta 5000 ember érkezik erre az olasz szigetre.
Magyarország kormánya ezúttal egy videóval foglalt állást a migránsok kötelező szétosztása, a migránskvóta ellen. Naponta akár 5 ezer migráns is érkezhet Lampedusára. Az Európai Bizottság elnöke ismét azt szorgalmazta, hogy ezeket az illegális migránsokat vegyék át a tagállamok. Magyarország továbbra sem kér a kötelező kvótából!
Szakértők szerint ez nem jelent mást, mint hogy a brüsszeli vezetés továbbra is megszervezni akarja a bevándorlást, nem pedig megállítani.
A Migrációkutató Intézet kutatója is a rekordmagas érkezésekre hívta fel a figyelmet az M1-en. Tóth Klaudia hangsúlyozta: Lampedusa helyi lakossága 6000-re tehető, míg múlt héten volt olyan nap, hogy 7000 illegális migráns kötött ki a szigeten.
„Nem azért küzd az új migrációs paktum, hogy még a külső határokhoz se érjenek el ezek az emberek, hanem, hogy a már megérkezetteket hogyan osszák le a tagállamok között. Ami nem egy jó stratégiai üzenet, hanem egyfajta meghívóként is értelmezhető”. – mondta Tóth Klaudia.
Szakértők rámutatnak: Ursula Von der Leyen nem a határokat akarja megvédeni, hanem szervezett bevándorlást akar. A migránsoknak szerinte biztonságos humanitárius folyósokat kell létrehozni, hogy ne kelljen az emberkereskedőkre bízniuk az életüket és aztán szabadon jöhessenek Európába..
A migránsok áthelyezése Lampedusa szigetéről nem jelentené a helyzet megoldását, Lengyelország is ellenzi, hogy Európába beengedjék az illegálisan érkező bevándorlókat – hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a közösségi médiában.
Az olasz Lampedusára érkező afrikai fiatal férfiak ezrei nem háborús menekültek, hanem a német nyitott ajtók politikája által felbuzdított, követelőző és gyakran veszélyes emberek – írta Morawiecki Facebook-oldalán.
– fogalmazott a lengyel kormányfő, és Angela Merkel volt német kancellár migrációs politikája katasztrofális következményének nevezte a jelenlegi vészhelyzetet.
Morawiecki szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke konokul nem ismeri fel a brutálisan egyszerű igazságot, hogy Németország és az EB óriási hibát követett el.
A miniszterelnök hangsúlyozta: Lengyelország határozottan ellenzi, hogy beengedjék Európába az illegálisan csempészett bevándorlókat. Úgy látja: a migránsok átirányítása más uniós tagállamokba nem oldaná meg a katasztrófát, közben a brüsszeli elit egyetlen ötlete éppen a bevándorlók elosztását célozza.
Ez viszont olyan, mintha „benzinnel próbálnák tüzet oltani” – közölte Morawiecki, majd leszögezte:
A miniszterelnök bejegyzésben a fő lengyel ellenzéki pártot, a Polgári Platformot is bírálta, amiért az általa irányított kormány 2015-ben beleegyezett az akkori uniós migránselosztási kvótába.
A migráció az október 15-i parlamenti választásokat megelőző kampány egyik témája. A választások napján a jelenlegi kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt kezdeményezésére népszavazást is tartanak, amelynek egyik kérdése a menedékkérők uniós tagországok közötti elosztását célzó, a varsói kormány által ellenzett brüsszeli javaslatra vonatkozik.
Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfőhelyettes, a PiS elnöke egy szerdán megjelenő interjú vasárnap előzetesen ismertetett részletében
jelölte meg a migrációs válság egyetlen hosszú távú megoldási lehetőségeként. Fontosnak nevezte a származási országokban nyújtandó segítségnyújtás becsületes programjának kidolgozását is.
Ursula von der Leyen EB-elnöka múlt vasárnap látogatott Lampedusára, azt követően pedig együttműködést ígért az európai és olasz hatóságok között a migráció okozta vészhelyzetben, és tízpontos akciótervet ismertetett. Ennek keretében azt javasolja, hogy az olasz szigetre eljutott embereket – – szállítsák el más uniós tagállamokba. Vagyis a migránsok kötelező szétosztását szorgalmazta.