Még életünkben életjeleket fedezhetnek fel egy távoli világon.
Sok csillagász már nem azt a kérdést teszi fel, hogy van-e élet máshol az Univerzumban. Szerintük már csak az a kérdés, hogy mikor találják meg. Többen ráadásul annyira optimisták, hogy azt feltételezik még életünkben - talán már a következő néhány évben - életjeleket fedeznek fel egy távoli világon.
Egy tudós, aki egy Jupiterre irányuló küldetést vezet, odáig merészkedett, hogy azt mondta: - Meglepő” lenne, ha nem lenne élet a bolygó egyik jeges holdján.
A Nasa James Webb űrteleszkópja (JWST) nemrégiben a Naprendszeren kívüli bolygókon is életre utaló nyomokat észlelt. Ugyanis a távcsövek ma már képesek távoli csillagok körül keringő bolygók légkörét elemezni, olyan vegyi anyagok után kutatva, amelyeket - legalábbis a Földön - csak élő szervezetek állíthatnak elő. Az első ilyen jellegű felfedezést e hónap elején tették. A 120 fényévre lévő K2-18b nevű bolygó légkörében egy olyan gáz lehetséges jelét észlelték, amelyet a Földön egyszerű tengeri élőlények állítanak elő.
- Végtelen Univerzumban élünk, végtelen csillagokkal és bolygókkal. És sokunk számára nyilvánvalóvá vált, hogy nem lehetünk mi az egyetlen intelligens élet – jelentette ki Catherine Heymans professzor, Skócia királyi csillagásza, majd hozzátette: - Most már rendelkezünk a technológiával és a képességekkel, hogy megválaszoljuk a kérdést, vajon egyedül vagyunk-e a kozmoszban.
A bolygó a csillagászok által ''Goldilocks zónának'' nevezett helyen van - a csillagától való megfelelő távolságban ahhoz, hogy a felszíni hőmérséklet ne legyen se túl meleg, se túl hideg, de éppen megfelelő ahhoz, hogy folyékony víz legyen rajta, ami elengedhetetlen az élet kialakulásához és fennmaradásához.
A kutatócsoport egy év múlva szeretné megtudni, hogy a kínzó jelek beigazolódtak-e, vagy eltűntek. A tanulmányt vezető Nikku Madhusudhan professzor, a Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének munkatársa elmondta, hogy ha a jelek megerősítést nyernek, „az gyökeresen megváltoztatja az élet kereséséről alkotott elképzeléseinket”.
- Ha a legelső vizsgált bolygón életre utaló jeleket találunk, az felveti annak a lehetőségét, hogy az élet gyakori az Univerzumban – árulta el a professzor, aki zt jósolja, hogy öt éven belül „jelentős változás” fog bekövetkezni az Univerzumban lévő életről alkotott elképzeléseinkben.
Ha csapata nem talál életre utaló jeleket a K2-18b-n, akkor további 10 Goldilocks-bolygó van a listájukon, amelyeket meg kell vizsgálniuk, és ezután valószínűleg még többel fog bővülni – írja a BBC.