Becsúfolta a demokráciát Gyurcsány Ferenc.
Ma, amikor büszkén emlékszünk arra, hogy 1956-ban a magyarok nemet mondtak a rabságra és a szovjet megszállásra, a kommunista diktatúrára, egy másik nap is eszünkbe jut, a pontosan 50 évvel későbbi. 2006 október 23-án hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy békésen emlékezzen és ünnepeljen, de a napra árnyékot vetett az őszödi beszéd, Gyurcsány Ferenc szégyenteljes beismerése, hogy hazugsággal, csalárd módon szerezték meg a hatalmat. Aminek a megtartása érdekében az 50. évfordulón rendőrökkel verette szét a megemlékező tömeget, sárba tiporva a demokráciát, átgázolva az embereken és mindazokon az értékeken, amiket 1956 jelent.
Az eddigi legrészletesebb és leghitelesebb beszámoló arról, mi történt 2006. október 23-án, fényképekkel, visszaemlékezésekkel, az aznap történtek pontos és részletes térképével, a Csakazértis című kötetben jelent meg.
A nemrég megjelent Csakazértis - ahogyan Orbán Viktor főtanácsadója látta című kötetben, melynek a szerzője Ómolnár Miklós, azok osztják meg emlékeiket, akik testközelből látták, mi történik, sőt mindent megtettek azért, hogy ne legyen még nagyobb tragédia. Sorozatunk előző részeiben Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, Varga Lajos, a Valton Security ügyvezető igazgatója és Varga Szilvia "Vaszil" visszaemlékezését idéztük. Most a könyv segítségével összefoglaljuk, hogyan történhetett az, aminek nem lett volna szabad megtörténnie soha.
Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója így emlékszik a könyvben arra, hogyan értesült arról az őszödi beszédről, amit Gyurcsány Ferenc alig egy hónappal a 2006-os választások után az MSZP-frakció előtt, zárt körben mondott el:
„Soha nem felejtem el, épp Egerből utaztam Budapestre és a vonaton zötykölődve olvastam az őszödi beszéd kiszivárgásának hírét. Emlékszem, akkor a mobilinternet még lassabb volt és akadozott, bennem a feszültség meg nőtt. Minden másodperc várakozás az információra óráknak tűnt. Azonnal hívtam Várhegyi Attilát, az akkori kampányigazgatónkat, hogy újra kell vágnunk a kampányvideóinkat, hiszen
Gyurcsány lényegében elismerte, hogy a választást az emberek megvezetésével nyerték meg.
Ekkor jelentek meg az azóta milliószor idézett mondatok először. »Elkúrtuk! Nem kicsit, nagyon!« »Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk.« »Másfél évig úgy kellett tenni, mintha kormányoztunk volna. Ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este…« (Gyurcsány)
Az őszödi beszéd feketén-fehéren megmutatta, hogy a szocialisták 2006-ban nettó hazugsággal álltak a választópolgárok elé. A választópolgárokat semmibe vették. Nem tisztelték a magyar emberek véleményalkotási képességét és elvették a döntési szabadságukat. A baloldal miatt elveszett a magyar társadalomban a politikai bizalom. Ez lélektani fordulópont a modern magyar demokrácia történetében. Ha világosak lettek volna a költségvetés számai és kiderült volna, milyen trükköket vetettek be azért, hogy leplezzék a dolgokat, akkor nem nyerték volna meg a 2006-os választást.
A beszéd nyilvánosságra kerülése után a magyar emberek joggal háborodtak fel. Mi az, hogy hazudtak nekünk és becsaptak minket? A jobboldali és a baloldali szavazók egyaránt dühösek voltak. A jobboldaliak azért, mert nyilván csalással nyert a baloldal, a baloldal meg azért, mert őket is becsapták és megvezették. Mindenkit sértett ez a viselkedés, ezért lett egy nagy társadalmi elégedetlenség. A kormány teljesen hiteltelenné vált."
Állandósultak a tüntetések, amit Gyurcsány cinikusan azzal nyugtázott, hogy "Lehet tüntetni. Előbb-utóbb megunják, hazamennek."
Nem így lett. Esténként tízezres tömeg gyűlt össze a Parlamentnél és követelte a kormányfő lemondását. Szeptember 18-án a tüntető tömeg megrohamozta az MTVA székházát, miután nem akarták beolvasni azt a petíciót, amit a szélsőjobbos Hatvannégy Vármegye vezetője, Toroczkai László vitt a tévészékházhoz. Ami ott történt, sokkolta az országot.
A Fidesz sem nézte tétlenül a történteket. Orbán Viktor 72 órás ultimátumot adott az MSZP-nek, hogy mozdítsa el a kormány éléről Gyurcsány Ferencet. Az ultimátum úgy szólt, hogy ha Gyurcsány marad, a Fidesz és hívei addig fognak demonstrálni, amíg a miniszterelnök nem távozik a hatalomból. "Lényegében addig akartunk tüntetni, amíg le nem mond a Gyurcsány-kormány. Azt mondtuk, hogy mindennap legyen egy rövid, egyórás tüntetés a Kossuth téren" - emlékszik Nyitrai Zsolt. A Fidesz nem támogatta az erőszakot, de ragaszkodott hozzá, hogy legyenek politikai következményei az őszödi beszédnek.
Ilyen hangulatban érkezett el az 1956-os forradalom 50. évfordulója. A Fidesz békés ünneplésre készült. "Olyan ünneppé kellett volna válnia az eseménynek, amiről az egész világ beszél. Végül beszélt is róla a világ, de nagyon más előjellel… Aznap Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke is ott volt velünk az Astoriánál" - nyilatkozta a könyvben Nyitrai Zsolt. Körülbelül 200 ezren gyűltek össze.
Közben azonban a Deák téren tüntetők és a rendőrök között összecsapás alakult ki, valaki beindította a dekorációs céllal kihelyezett tankot, és elszabadult a pokol.
A Csakazértis című könyvben beszédes ábra jelent meg, amin jól látni, mi történt:
"Azért, hogy értse az olvasó, próbálom egyszerűen elmagyarázni, mi történt. Volt két tömeg. Egy békés, megemlékező tömeg és a hőbörgő tömeg. Egy épeszű irányító felfogja, hogy ha van a Deák térnél egy csetepaté és tisztában van azzal, hogy az Astoriánál összegyűlt egy nagy tömeg, akkor nyilvánvalóan nem a tömeg irányába tolja a csetepatét, hanem a másik irányba, ahol nincsen semmi. Épp azért, hogy elkerülje az összecsapást. Azt még egy gyerek is meg tudja mondani a maga naivitásával, hogy abból nagy baj lesz, ha a két tömeg összetalálkozik.
A rendőrség mégis összetolta a két tömeget. Majd jött a könnygáz, vízágyú és elszabadult a pokol.
Még ennyi idő után is nagyon nehéz szavakkal visszaadni azt, ami akkor és ott történt. Ezt csak az tudja igazán, aki átélte. Békés, egyszerűen csak hazafelé tartó polgárok sérültek meg. A rendőri brutalitás későbbi felderítését nehezítette, hogy a rendőrök nem viseltek azonosítót” - mondta el Nyitrai Zsolt.
A Fidesz szervezői igyekeztek mindent megtenni azért, hogy az emberek épségben el tudják hagyni a helyszínt. Megnyitották a backstage-t, hogy az Erzsébet híd felé is utat nyissanak. A rendőrök a Deák téri tüntetőket "rátolták" a Fidesz rendezvényére és könnygázzal, gumibottal oszlatták a tömeget, gumilövedékkel lőtték az embereket. A következmény ismert: van, aki elvesztette a szeme világát, van, aki az események után öngyilkos lett, sok ártatlan ember megsérült, békés emlékezőket állítottak elő és tartottak fogva.
"Nagy kérdés volt, hogy az erős sokkhatás után miként lesz képes a nemzet felállni abból a kábulatból. Hosszú volt az út addig, amíg egyáltalán Békemenetet lehetett szervezni. Ezért tartom óriási bűnnek azt is, hogy
az akkor történt rendőrattakért és a Gyurcsány-féle terrorért azóta sem kért senki bocsánatot,
pedig nagyon sokan megsérültek a rendezvény résztvevői közül. Ez egy olyan súlyos megcsúfolása volt az ünnepnek, a szabadság vérbe fojtása, hogy ezt valószínűleg soha nem fogjuk tudni elfelejteni" - nyilatkozta Nyitrai Zsolt.
"Kövér Lászlónak volt egy fogadalma ebben az időszakban. Azt mondta, amíg Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, addig nem fog elmenni fodrászhoz. Meg is nőtt a haja és egy hosszú hajú rocker benyomását keltette. Utóbbi egyébként sem állt távol tőle, hiszen tudtommal nagy P. Mobil-rajongó és a mai napig odáig van Radics Béla gitárjátékáért (akinek élettörténetét/sorstragédiáját épp e könyv szerzője, Ómolnár Miklós írta meg a nyolcvanas években »R.&B. kapitány avagy pengék és halak« címmel). Amikor aztán kormányra kerültünk, a 2010-es alakuló frakcióülésen bejött Kövér megnyiratkozva és katarzisszerű meglepetést okozott. Nem csoda, hogy aznap ő kapta a legnagyobb tapsot a teremben" - emlékszik Nyitrai Zsolt a Csakazértis című könyvben.