A Hamasz szombati rakétatámadása elől az emberek óvóhelyekre menekültek Izraelben, másodpercek alatt kellett elérniük a bombabiztos menedéket.
Robbanások és szirénák hangja riasztotta szombaton az izraelieket, a Hamász a Gázai övezetből pusztító támadást indított az ország ellen. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök már szombaton bejelentette, Izrael háborúban áll a Hamásszal. A hétvégén kezdődött terrortámadásban legalább 900-an meghaltak és 2600-an megsebesültek, a fegyveresek válogatás nélkül gyilkoltak, túszokat vittek magukkal az ellenőrzésük alatt alló, mintegy másfélmillió lakosú Gázai övezetbe.
A támadás kezdetén az izraeli kormány azonnal életbe léptette a védelmi intézkedéseket, ennek megfelelően a riasztás idején a lakosságnak késlekedés nélkül el kell érni az óvóhelyeket. Mivel Izrael megalakulása óta folyamatos támadásoknak van kitévé, egy 1951-től törvény értelmében minden otthonban, lakó- és ipari épületben menedéket kell építeni az ott élő, dolgozó emberek számára. Azonban több ház vagy lakóépület közösen is igénybe vehet egyetlen menedékhelyet.
Ezt a rendszert egészítik ki a védett terek, ami az épület lakásából nyíló vasbeton helyiségből áll. A védett terek létesítésére az első Öböl-háború után került sor, amikor is lerövidült a beérkező rakétákra való figyelmeztetési ideje, és szükség volt a gyorsan elérhető menedékre.
Az IDF Homefront Command infografikája a Gázai övezettől való távolság függvényében mutatja, hogy a lakosságnak mennyi idő áll rendelkezésre menedéket keresni, miután megszólal a sziréna. A Gázához legközelebb tartózkodóknak erre csak 15 másodpercük van, míg a piros szakaszon élőknek csaknem két percük van erre. A védelmi intézkedések részeként már az iskolákban megtanítják a gyerekeket arra, hogyan, mennyi idő alatt kell az óvóhelyet elérniük.
Ezeket nevezzük videónk címében "bombaszobáknak".
A Gázai övezethez közeli területeken 2001 óta folyamatosak a rakétatámadások, ezért ott az izraeli kormány 120 megerősített buszmegállót épített Sderot városában, mert a legtöbb rakétával kapcsolatos sérülést és halálesetet az utcára zuhant rakéta repeszek okozták. Sderotnak 2009 óta van egy egy "rakétavédett játszótere" is.
A védelmi rendszerek részeként vannak harang alakú betonlétesítmények az utak közelében, 10 fő befogadására alkalmas "betondobozok", és a lakótelepek közelében elhelyezett nagy átnérőjű betoncsövek is védik az eseteleges repeszek ellen az embereket.