Felfüggesztett szabadságvesztéssel megúszhatja a pesterzsébeti iskolai balesetet okozó teherautó sofőr. A férfi ellen halált okozó közúti baleset gondatlan okozása miatt indult eljárás.
Akár felfüggesztett büntetéssel is megúszhatja a pesterzsébeti iskolai balesetben vétkes sofőr. Mint arról a Bors is beszámolt, október 10-én, kedd reggel a Gyulai István Általános Iskolából éppen elszállítani készültek a gyerekek által gyűjtött papírhulladékot. A konténeres teherautó sofőrje elvétette a manővert, ezért a jármű beleakadt a kerítésbe, a kőtömb pedig ráborult az éppen – édesanyja kíséretében érkező – kilencéves Ricsikére. A kisfiúnak esélye sem volt a baleset túlélésére.
A járművezető azonnal megállt, kiszállt a fülkéből, és megnézte, miben segíthet, de már semmit sem tehetett.
A 48 éves férfi szabadlábon védekezhet. A rendőrség halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt indított eljárást ellene. Berényi András sztárügyvéd kifejtette, mire számíthat a férfi.
Nyilvánvaló, hogy egy nagyon szomorú, véletlen baleset történt, de a jogi minősítése valóban „halálos közúti baleset gondatlan okozása”. Fontos tisztázni, hogy a férfi nem állt alkoholos befolyásoltság vagy drog hatása alatt
– szögezte le a jogász, majd a saját praxisából felidézett egy esetet:
– Az egyik ügyfelem éppen kiállt a saját garázsából, és nem vette észre, hogy a gyermeke viccből elbújt az autó mögött. Az apa ennek következtében áthajtott a kisfiún, aki meghalt. A védencemet végül gondatlanságból elkövetett emberölésért elítélték.
A kérdésre, hogy a pesterzsébeti iskolai tragédiát okozó sofőr milyen ítéletre számíthat, Berényi elmondta: a Büntető Törvénykönyv a tettet 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.
Amennyiben a férfi büntetlen előéletű, a bírói gyakorlat szerint a középmértékű büntetést veszik alapul. Egy kétéves büntetés felfüggeszthető
– szögezte le Berényi András, és hozzátette: mindenképpen figyelembe veszik, hogy a sofőr korábban megsértette-e a KRESZ rendelkezéseit, összegyűjtött-e büntetőpontokat, illetve okozott-e már balesetet.
– Nem kétséges, hogy a sofőr jogosítványát elveszik, de lehetséges, hogy csak teherautóra. Ebből következik, hogy a civil életben vezethet autót, de hivatásos sofőr nem lehet. A vezetői engedély egyébként végleg bevonható, ám az nagyon ritka, és leginkább akkor élnek ezzel a lehetőséggel, ha sok súlyosító körülmény fennáll. Ebben ez esetben ilyenekről nincs szó – fejezte be Berényi András.