Rendszeresen használsz vízkőoldót, mégis rövid időn belül újra és újra megjelennek a makacs foltok? Nagy valószínűséggel a víz keménységével van ilyenkor a probléma. Mutatjuk, mi a megoldás!
Sokunk életét megkeseríti a vízkő, ami mögött a vízben található ásványi anyagok aránya áll. Ettől függően beszélhetünk lágy vízről és kemény vízről is. Általában az utóbbi okoz több bosszúságot. Jöjjön most a témában 9+1 tipp és érdekesség!
1. Lágy vagy kemény a víz?
A víz keménységét a kalcium- és magnéziumvegyületek aránya határozza meg, amelyek a vízben oldódnak. A lágy víz képes a fémeket és fém-oxidokat feloldani a csövekben, míg a kemény vízkőlerakódást okoz, ami eltömíti a csöveket.
2. Bőrproblémákat okozhat
A nem megfelelő víz nem csak a gépekre káros, hanem ránk is. Az ásványi anyagok töredezetté és fénytelenné teszik a hajat, valamint bőrünk pH egyensúlyát is felboríthatják.
3. Olcsó, de hasznos szerkezet
Már kétezer forint körüli összegért is vásárolhatunk úgynevezett vízkeménység mérőt. Töltsünk egy pohárba vizet a csapból, majd állítsuk bele az eszközt. Pillanatok alatt megtudjuk, nálunk milyen a víz.
4. Végezzünk egy gyors tesztet
Töltsünk fel egy palackot vízzel körülbelül harmadáig, majd adjunk hozzá néhány csepp folyékony szappant, és rázzuk össze. Ha a víz lágy, akkor hab képződik, a kemény víz esetében a szappan összekeveredik vele, és a víz zavarossá válik.
5. A legnépszerűbb a piacon
Az ionos vízlágyító a legnépszerűbb, ugyanis ez a leghatékonyabb. A benne található gyanta cseréli a vízben található anyagokat, aminek köszönhetően lágyabb lesz. Egyetlen hátránya, hogy rendszeresen újra kell tölteni gyantával.
6. Pénztárcabarát megoldás
A másik megoldás a mágneses lágyító. Ennek ára jóval kedvezőbb, azonban kevésbé hatékony. Előnye az ionossal szemben, hogy nem igényel akkora karbantartást.
7. Óvjuk meg a berendezéseket
A csaptelepekre tehetünk vízkőmentesítőt, ami szintén megszűri a kemény vizet. Ez azért fontos, mert így a lakás berendezésinek élettartamát tudjuk növelni.
8. Mindig töröljük szárazra
Ha kemény a víz az otthonunkban, akkor még jobban oda kell figyelnünk a vízkőtelenítésre. Erős vegyszereket alkalmazzunk, valamint minden használat után töröljük szárazra a csapokat és kagylókat.
9. Tablettát a vécétartályba!
A vécé tartályában is megjelenhet a vízkő, ami szintén gondokat tud okozni. Takarításkor dobjunk bele egy vízkőmentesítő tablettát. Ez lehúzáskor a kagylót is tisztítja.
+1. Hagyjuk el az öblítőt
Használjunk egy kis ecetet és sót a mosáshoz, a hagyományos öblítők helyett. Ez a kombó nemcsak megvédi a mosógépet a szennyeződésektől és lerakódásoktól, hanem puha ruhákat is eredményez.
/Forrás: Fanny magazin/