Friss kutatások szerint a piramis akár 28 ezer éves is lehet.
Az iskolában annak idején megtanultuk, hogy bár az ember nagyjából 195 ezer évvel ezelőtt lépett a homo sapiens sapiens szakaszába, még sok időnek kellett eltelnie, hogy civilázióban éljen. Nagyon sokáig csak kezdetleges törzsi életmódot éltek elődeink, s az első civilizáció Mezopotámia területére tehető időszámításunk előtt hatezer körülre. De mivel magyarázhatjuk azt, ha ennél sokkal korábbról nagy volumenű leleteket találnak a régészek? Egy döbbenetes feltárás az egész világot sokkolta.
Az indonéziai Java szigetén a tudósok olyat találtak, amitől mindenki álla leesett. A föld alatt ugyanis egy hatalmas, részletgazdagon kiépített, ősi piramisra bukkantak, amelyet Gunung Padangnak, azaz Megvilágosodás hegyének neveztek el a helyiek. A környék Délkelet-Ázsia legnagyobb megalitikus lelőhelyének számít, éppen ezért gyakran vannak itt ásatások, amit azonban most találtak, arra senki nem számított.
A feltárt földalatti piramis ugyanis 15 hektáros területen helyezkedik el, a kutatók megvizsgálták a kronológiai rétegeit, és úgy látják, hogy a föld alatti része akár 9500-28 ezer éves is lehet. Ez tehát jócskán megelőzi Mezopotámiát és minden már ismert civilizációt - írja a Mirror.
Most természetesen mindenkit az a kérdés foglalkoztat, hogy a civilizált ember előtt ilyen sokkal hogyan épülhetett meg a monumentális piramis. A paleontológiai eredmények kimutatják, hogy ekkoriban még nem állt az ember rendelkezésére olyan eszköz, amellyel ilyen építkezéseket lehetett volna kivitelezni, ráadásul az emberi agy és a társadalmi szerveződés sem volt olyan szinten, hogy piramisokan építsenek az emberek. Sokan ezért úgy gondolják, hogy korábban jelen lévő földönkívüliek építették a maguk számára a piramist, és a testük talán még mindig ott van. Egyenlőre nem lehet tudni, hiszen nem sikerült teljesen feltárni.