A hatalmas aranyost két, egymáshoz közeli településen is észlelték Magyarországon. A túrázók és kirándulók figyelmét külön felhívják a medveveszélyre.
Mint arról lapunk már többször is beszámolt, a nemzeti parkok többször is leszögezték, hogy tavaly október óta a barnamedvék bizony visszaköltöztek Magyarországra. Egyik példányuk már át is telelt nálunk, a Bükkben élő Mihály mackó pedig azóta nevet is kapott, ahogyan "kollégája", a szintén nálunk élő Gellért medve is.
Az állatokról már videók is készültek, és mára már három megyében és több tucat településen is megjelentek, az észlelések ugyan szakaszosak, de folyamatosak. A szakemberek azt is elmondták, hogy itt az ideje annak, hogy hozzászokjunk, hogy a nagyragadozók visszatértek az országba, a WWF pedig hangsúlyozta: visszatértük jót jelent.
– A nagyragadozók, így a medve jelenléte alapvetően jót jelent, mindannyiunk közös érdeke, hogy elkerüljük a közvetlen találkozásokat, és néhány apró praktikával minimalizáljuk a konfliktusokat az együttélés érdekében – közölték.
Úgy tűnik azonban, hogy az utóbbi időben Nógrád vármegyében szaporodtak meg a medveészlelések.
A Nool szerint kirándulók, túrázók és gombászok tucatja örökített meg a közelmúltban medvenyomokat. Legutóbb Litkéről érkezett egy fotó a hatalmas medvemancsról:
– A ma reggel készült fénykép alapján a litkei erdőtömbünkben esetleg medve tartózkodhat. Felhívjuk a környékbeli erdőkben látogatást tervezők figyelmét a nagyragadozó esetleges jelenléte okozta veszélyre! – írta ki az Ipoly Erdő Zrt. Egy férfi hozzáfűzte a poszthoz: ő maga is medvenyomokra bukkant egy nappal korábban, méghozzá Mihálygergén, a víztározónál, ami alig négy kilométerre van Litkétől.
Információink szerint azonban a mackó nem mutatja magát, ugyanis az észlelések rendszerint lábnyomokról szólnak. A hatalmas ragadozót leginkább csak vadkamerák felvételeiről látni.
Az Aggteleki Nemzeti Park ITT, míg a WWF ITT tett közzé egy részletes illemtant és útmutatót arra az esetre, ha medvét észlelnék, vagy ha összefutnánk egy példánnyal.