Világűr

Leleplezte a NASA: így védekeznek a bolygógyilkos aszteroidák ellen

Létrehozva: 2023.11.13.

Tudós fedte fel a titkot: igenis készülnek a világ pusztulására. Azt is elárulta, hogyan védekezhetünk az űrből érkező veszélyek ellen.

Azt hihetnénk, a Föld felé közelítő, bolyóba csapódó és ezzel az emberiséget kiirtó aszteroidák témáját elsősorban a katasztrófafilmek ölelik fel, és komoly tudósok nem foglalkoznak ehhez hasonló apokaliptikus jóslatokkal, azonban ez hatalmas tévedés. Noha a NASA közel 33 ezer olyan űrszikla útvonalát tartja folyamatosan figyelemmel, amely megközelíti a Földet, és ezek mindegyikéről bizonyosan kijelenthető, hogy nem jelentenek ránk veszélyt, legalábbis a következő 100 évben biztosan nem, a Nap miatt sajnos lehetnek olyan aszteroidák, amelyek észrevétlenül közelítenek meg minket, és akkor észleljük csak őket, amikor már késő. Épp ezét a szakemberek nagyon is komolyan veszik a világűrből érkező fenyegetéseket, bármily kicsi is legyen a valószínűségük.

aszteroida, NASA, világűr, űr, Föld, Shutterstock
Bolygópusztító aszteroidákra is felkészült a NASA  Fotó: Shutterstock

Brent Barbee, a NASA egyik mérnöke a Live Science-nek beszélt arról: jelenleg az úgynevezett kinetikus módszer áll rendelkezésükre az aszteroidák eltérítésére. Gyakorlatilag billiárdot játszanak a világűrben – magyarázta. Emlékeztetett: tavaly – a világon először és eddig egyetlen alkalommal – már sikerült ezzel a módszerrel egy űrsziklát eltéríteni a DART-program keretében. A dolog szépséghibája: ez egy 177 méter széles szikla volt. Ha egy 1,5 kilométer széles, "bolygógyilkosnak" hívott, azaz pusztulást hozó aszteroida közelítene, ahhoz ezzel a módszerrel 500-1200 rakétát kellene indítani. Van azonban egy másik módszer, amihez csak egyetlen rakéta kell – meg egy nukleáris töltet.

Természetesen ez a módszer jelenleg csupán elmélet, tesztelni még nem tudták, ugyanakkor a szakértők szerint működhet.

Az idő a legfontosabb tényező

Barbee arról is beszélt: az ilyen esetekben valójában az egyik legfontosabb tényező az idő, azaz hogy mennyivel előre fedezik fel. 

Egy tipikus bolygóközi küldetés előkészülete öt év. Ahogy a dolgok manapság állnak, egy év alatt valamit felküldeni nagyon nehéz lenne. Nem akarom egyértelműen azt mondani, hogy lehetetlen, de kétségtelenül nagy kihívás lenne

 – fejtette ki a szakember.

A Naprendszerünkben egyébként egy tucatnyi "bolygógyilkos" aszteroida található, ezek olyan űrsziklák, amiknek a becsapódása végzetes következményekkel járna.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek