Sokkal nagyobb a baj, mint gondoltuk.
Egy fiatal pár számára kevesebb örömtelibb pillanat képzelhető el, mint hogy megtudják, hogy kisbabát várnak és szülők lesznek. A várva várt pillanat bekövetkezésétől kezdve teljesen megváltozik a gondolkodásmódunk: mindent úgy alakítunk, hogy a kicsinek jó legyen, és a legfőbb céljaink közé tartozik ezentúl az, hogy mindent megadhassunk a gyermekünknek. Minden szülő úgy tervezi, hogy élete végéig mellette lesz a gyermeke, éppen ezért különösen fájó, ha már csecsemőkorában elveszítjük. Most azonban újra tombol a csecsemőhalál, s így sok baba van veszélyben.
Úttörő tanulmányt publikált néhány tehetséges ausztrál orvostudós. Megfigyeléseik szerint ugyanis a WHO által javasolt gyógyszerek és antibiotikumok hatásossága 50 százalékosra zuhant vissza azokban a súlyos betegségekben, amelyek csecsemőhalált okoznak. Ilyen betegség többek között a tüdőgyulladás, a szepszis és az agyhártyagyulladás.
Az ausztrál orvosok megfigyelték, hogy az ezekben a betegségekben pusztító baktériumok szuperbaktériumokká mutálódtak, amelyek már immunissá váltak a WHO által javasolt antibiotikumokra. Ez az oka annak, hogy manapság a legtöbb baba esetében nem bizonyulnak hatásosnak a gyógyszerek, és újra megugrott a csecsemőhalálozás.
A WHO az ügyet kivizsgálta, és egyetértettek az ausztrál kutatókkal. Ennek alapján a probléma bekerült a 10 legfontosabb egészségügyi fenyegetés közé. Az AMR baktériumok évente átlagosan egymillió ember halálát okozzák, azonban a mutáció és az immunitás miatt ez a szám előre láthatóan 2025-re 10 millióra fog emelkedni. A probléma leginkább Ázsia csendes-óceáni régióit sújtja, de a világ számos pontján előbukkan minden évben - írja a Mirror.