Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a karácsonyi halárakkal, -fogyasztással foglalkozunk.
Az évi halfogyasztás negyven százaléka a karácsonyi időszakra esik. Az ünnepi asztalról nem hiányozhat a halászlé és a rántott ponty. Jó hír a vásárlóknak, hogy idén bőséges lesz a kínálat. A csapadékos időjárás és az olcsóbb takarmányárak kedveztek a haltenyésztőknek, így az idén jobb eredményt értek el, mint az elmúlt évben, ezáltal pedig 15-18 százalékkal olcsóbb a hal, mint a nyáron volt.
Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója arról beszélt lapunknak, hogy a legnépszerűbb hal továbbra is a ponty, melynek 1900-2200 körül alakul a kilónkénti élő súlyú kiskereskedelmi ára.
A feldolgozott, például pucolt, filézett pontyok ennél sokkal többe kerülnek. Ennek oka a bérköltség. Sokan felkapták a fejüket arra a hirdetésre, hogy egy cég akár napi 60 ezer forintot is fizet a halpucolónak. Sajnos nincs fizikai munkás, ezért a cégek óriási összeget is kifizetnek annak, aki elvállalja ezt a feladatot
– fogalmazott a Borsnak Lévai, aki hozzátette:
jó hír a vásárlóknak, hogy idén is kiváló minőségű a magyar hal.
– Ennek az egyik oka, hogy rengeteg a természetes táplálék a magyar vizekben. A másik pedig, hogy hosszú, meleg volt az idei nyár, ezáltal jó tempóban nőttek, és egy deka zsír sincs rajtuk.
A nemzet halászának is hívott Lévai jó tanáccsal is ellátta az olvasókat, hogyan kerüljék el a karácsony előtti nagy rohamot.
Semmi baja nem lesz attól a halnak, ha konyhakészen lefagyasztjuk. Nyugodtan vegyük meg már most a kopoltyúsokat, így elkerülhetjük a sokszor több órán át tartó sorban állást az ünnepek előtti napokban
– tette hozzá a szakember, aki kiemelte: nincs hiány egyik halfajtából sem. – Azt azonban meg kell jegyeznem, hogy a vásárlók csak ritkán találkozhatnak friss süllővel, van viszont hazai tenyésztésű csíkos sügér, ami újdonság a magyar piacon, az íze pedig hasonlít a fogaséhoz.
Lévai azt is elárulta, a magas, 8-10 ezer forintos filéár ellenére a második legnépszerűbb faj a szürke harcsa.
– Úgy vettem észre, hogy karácsonykor kevésbé árérzékenyek az emberek, és inkább a minőségre törekednek. A szürke harcsa pedig sokkal finomabb, mint az afrikai társa. Igaz, utóbbit is Magyarországon tenyésztik. Az olcsóbb ára pedig annak köszönhető, hogy sokkal könnyebben lehet tartani, mint a magyar harcsát, amely nagyon kényes – mondta az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, aki a tokhalakról is szót ejtett.
– A természetes vizeken a kormoránok jóvoltából sajnos alig maradtak tokfélék, így a kecsege is veszélybe került. A tenyésztésük viszont viszonylag egyszerű. Jól bírják a szélsőséges időjárási viszonyokat is. Ennek köszönhető, hogy szinte már nincs olyan halaspult, ahol ne lennének megtalálhatók a tokfélék. Az emberek pedig szeretik, egyre népszerűbb faj – zárta Lévai Ferenc.