A NASA James Webb űrteleszkópja egy rejtélyes, mégis ismerősen „kísérteties” objektumra bukkant, ami mindent megváltoztathat.
A poros és halvány galaxis korábban teljesen észrevehetetlen volt a Hubble űrteleszkóp számára, de egyes földi távcsövek megfigyeléseiben mégis sikerült felbukkannia.
Egy új kutatás szerint az AzTECC71 egy rendkívül távoli csillagontó galaxis újbóli felbukkanása, amely közel 1 milliárd évvel az ősrobbanás utánra nyúlik vissza, megjelenése még a csillagászokat is lázba hozta, mert így bepillantást nyerhetnek az univerzum legősibb struktúráiba.
A megfigyelések alapján az ehhez hasonló masszív csillagbölcsődék sokkal gyakoribbak lehetnek – akár háromszor-tízszer gyakoribbak –, mint ahogy azt korábban gondolták. Ha ez pedig valóban így van, akkor a tudósoknak újra kell gondolniuk a korai világegyetemről alkotott eddigi képet.
Ez a dolog egy igazi szörnyeteg. Annak ellenére, hogy egy kis pacának tűnik, valójában évente több száz új csillagot képez
– mondta Jed McKinney, a Texasi Egyetem posztdoktori kutatója, a The Astrophysical Journal című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány társszerzője.
"És az a tény, hogy még egy ilyen extrém dolog is alig látható a legújabb teleszkópunk legérzékenyebb felvételén, nagyon izgalmas. Ez elárulja, hogy egy egész galaxispopuláció van, amely eddig rejtőzködött előlünk"
– tette hozzá.
A kutatás annak a JWST COSMOS-Web projektnek volt a része, amelyben 1 millió galaxis feltérképezését tűzték ki célul, hogy jobban megértsék az univerzum legkorábbi korszakait – írja a futurism.com.