Orbán Viktor megtartotta a nemzetközi sajtótájékoztatóját.
Orbán Viktor csütörtöki nemzetközi sajtótájékoztatóján a gazdasági kérdések, szuverenitás, EP-választás, az ukrajnai háború, Ukrajna finanszírozása és uniós csatlakozása, az izraeli háború, a terrorfenyegetettség és az illegális migráció voltak a legfontosabb témák.
A kormányfő arról beszélt, hogy a 2023-as év a nagy küzdelmek éve volt: migráció, terrorizmus, háború, Brüsszel, infláció. A kormányfő szerint az infláció, a háború, a terrorfenyegetettség és Brüsszel tekintetében sikerrel küzdöttünk. Kiemelte, hogy a magyar családok is küszködtek az elmúlt évben megemelkedő árak miatt. A nyugdíjak értékét sikerült teljes egészében megvédeni, és a béreket is.
Orbán Viktor ezt követően hangsúlyozta: a 2024-es cél, hogy a nagy küzdelmek helyett a magyar családok legyenek a középpontban és az előrelépés legyen a legfontosabb.
Elindul az új lakásprogram, megvalósult a minimálbér-emelés. A nyugdíjak értékét garantálják. Ha a feltételek teljesülnek, akkor egy 3 éves bérfejlesztés indulhat a tanárok és óvónők esetében
- mondta a miniszterelnök.
Kinyissuk Brüsszel szemét – ez lehet a 2024. évben az európai parlamenti választás legfőbb tétje a kormányfő szerint. Majd kifejtette, hogy a migrációs paktum kiindulópontja hibás, de az unió minősített többsége ezt elfogadta.
Egyetlen módon lehet a migrációt megállítani, ha azt a döntést meghozzuk, hogy aki be akar lépni az unió területére, annak a döntés megszületéséig az unión kívül kell tartózkodnia
– tette hozzá.
Az ország határán kívül kell várakozni a döntés meghozásáig. Ennek a migrációs csomagnak biztosan kudarc lesz a vége – hangsúlyozta a kormányfő. A magyar minta az egyetlen bizonyítottan működő szabályozás.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva elmondta, hogy az unió 50 milliárd eurót adna négy évre Ukrajnának, de ez a pénz nem létezik. A bizottság közös hitelfelvételt szeretne, és beépítené az uniós költségvetésbe ezt az összeget – fogalmazott. A kormányfő szerint értelmes időkeretre lenne szükség a támogatás kapcsán.
A magyar javaslat szerint nem szabadna a költségvetésen keresztül ezt a pénzt odaadni. Mi nem akarunk senkivel közösen hitelt felvenni. Nem észszerű dolog közösen pénzt felvenni azon országokkal, akikkel politikai vitáink vannak
– tette hozzá.
A zsarolás egy nyilvánosan beismert tény, ezt már a zsarolók is beismerték
– válaszolta Orbán Viktor az Origo kérdésére az uniós források kapcsán. Megfenyegették a bizottságot, hogy ne adják oda a forrásokat, nyomják a krahácsot – tette hozzá. Nem sokat lehet ezzel szemben tenni.
„Az én világképem, hogy Magyarország próbál együttműködni, a parlament meg zsarol, míg a kormányfők meg néznek. Egy ilyen helyzetben mindent meg fogok tenni, hogy érvényesítsem Magyarország érdekeit”
„Ukrajnát nem lehet a magyar parlament döntése nélkül felvenni az unióba, de a mostani döntés a legjobb volt, mert Magyarország kimaradt belőle”
– mondta Orbán Viktor, majd még hozzátette:
„Nekünk az a célunk, hogy jó döntéseket hozzanak az unióban, de nem a blokkolás a legfőbb cél. Mi igeneket akarunk mondani Brüsszelben”
Orbán Viktor további kérdésekre válaszolva elmondta, Ukrajna esetében még hosszú évekig nem lehet tagságról beszélni, ezért javasolta a stratégiai partnerséget, mert az több partnerséget. Nincs török–magyar megállapodás a svédek NATO-csatlakozásáról, a két ország egymástól függetlenül hozhat döntést ebben az ügyben – mondta.
„A magyar képviselőknek nincsen nagy gusztusa a döntéshez a svédek NATO-csatlakozása esetében a korábbi finn tapasztalatok alapján”
Orbán Viktor szerint nem lehet a béketárgyalások eredményéről beszélni, mert először tűzszünet kell.
Már holnap reggel be kellene vezetni a tűzszünetet, és Magyarország csak idáig megy el
– tette hozzá. Ha Európa nem lép be, és nem kezd tárgyalásokat, akkor az oroszok és az amerikaiak együtt fognak megegyezni az európaiak feje fölött.
„A krími válság esetén ezt sikerült elkerülni, és létrejött a minszki megállapodás” – fejtette ki a kormányfő. Egyelőre nem lehet tudni, ki fog tárgyalni kivel.
Oroszországnak ne legyen közös határa Magyarországgal – ez a legfontosabb szempont a miniszterelnök szerint. „Saját magunkkal törődünk, és rendezett viszonyok legyenek Magyarország és Oroszország között”
Magyarországnak nem érdeke, hogy belesodródjon egy véres háborúba, és ugyanezt mondja a NATO is – fejtette ki Orbán.
Ukrajna NATO-tagsága azt jelentené, hogy nekünk kötelező lenne katonákat küldeni Ukrajnába
– emelte ki.