Ami nekünk magyaroknak a sült ponty és a krumpli, az egyes országokban a pávaszem lepke hernyója, vagy éppen erjesztett madár. Ezek a legkülönlegesebb karácsonyi ételek.
Elképzelhető, hogy nagyon furán nézne a mákos vagy éppen a diós bejglire egy dél-afrikai ember és gusztustalannak, visszataszítónak találná, hiszen ahány ország annyi szokás. Mi magyarok például kevesen tudjuk, hogy a mi mákos tésztánkat számos, elsősorban ázsiai országban nem tudják értelmezni, mert az ő elképzelésük szerint ez desszert, és semmiképpen nem főétel. Mi értelmezés helyett inkább alaposan megrakjuk vele a tányérunkat és megesszük. El sem hinnéd, hogy mik a fő fogások, az ünnepi ételek karácsonykor például Norvégiában, vagy éppen Grönlandon. Íme a legextrémebb karácsony menük.
Az ismert tény, hogy számos országban kedvelt fogások a rovarok, azonban azt már kevesen tudják, hogy a távoli Dél-Afrikában ez a legnépszerűbb étel karácsonykor. Az ünnepi asztalra előszeretettel teszik a pávaszem lepke hernyóját sülve. Azt, hogy ennek milyen az íze nem tudjuk, de a szakemberek szerint nagyon egészséges rovarokat fogyasztani, elsősorban azért, mert fehérjében gazdag táplálék.
Mi magyarok sem vetjük meg a bárányt, ami vélhetően a Közel-Keleten a legnépszerűbb ételek közé tartozik, többek között közkedvelt a gyrosban. A vikingek leszármazottai ennél tovább mentek a gasztronómiában. Ők az állatnak a fejét sütik meg és szolgálják fel az ünnepi menüben. A smalahove-t nem bonyolítják túl, sózva, illetve szárítva, valamint füstölve és gőzölve vagy főzve készítik el. Az állat bőrét és szőrét, azaz a gyapjút leszedik, azonban az ínyencek a négylábú agyát benne hagyják.
A jégvilág őslakosai az eszkimók hagyományos étele volt a mattak és kiviak. Ez napjainkban grönlandiak ünnepi étele, ami beluga, vagy narvál bőréből készül, ránézésre a sushira emlékeztet leginkább. Ízlésesen bevagdossák és nyersen fogyasztják. A kiviakot is nyersen tálalják, ami alkamadárból készül, amit több, mint fél évig erjesztik foka bőrbe varrva és zsírral kenve.