Dermesztő jóslat

Aggasztó eredményre jutottak a tudósok: hamarosan lakhatatlan pokollá változik a Föld

N.T.

Létrehozva: 2023.12.20.

Egy új kutatás szerint semmi jó nem vár a bolygónkra és az emberiségre a jövőben.

A filmrajongók jól tudják, hogy az Armageddontól a Holnaputánig rengeteg hollywoodi film dolgozta már fel, hogy hogyan is érhet majd véget a világ. Most egy tanulmány ijesztő bepillantást engedett bolygónk jövőjébe, és ez sajnos nemcsak hollywoodi kitaláció. 

A tudósok szerint nincsenek túl fényes kilátásai a bolygónknak Fotó: Pixabay

A kutatók az elszabadult üvegházhatást, a bolygónk hőmérsékletének drámai emelkedését szimulálták. Igencsak aggasztó eredményre jutottak, szerintük ugyanis a Föld hamarosan egy lakhatatlan pokollá változhat, hasonlóan szomszédos bolygónkhoz, a Vénuszhoz.

Az pedig csak még ijesztőbbé teszi a dolgot, hogy nem is kell túlságosan messzire tekintenünk a jövőbe, hogy elérjük ezt a pontot. A tudósok szerint a Földön az üvegházhatás elszabadulása néhány száz év múlva, vagy akár még hamarabb is bekövetkezhet.

Ha elpárolognak a Föld óceánjai, mindennek vége 

Az új tanulmányt a Genfi Egyetem (UNIGE) csillagászai vezették, a francia CNRS párizsi és bordeaux-i laboratóriumai mellett. Az írásban a Föld teljes felszíni óceánjainak elpárolgására és a globális felszíni hőmérséklet drámai emelkedésére is figyelmeztetnek.

Az elszabadult üvegházhatás megértése kulcsfontosságú a Vénusz és a Föld eltérő fejlődésének értékeléséhez

– írják a tanulmányban.

Azért pont a Vénusszal vonnak párhuzamot, mert azt a Föld „gonosz ikertestvérének” is szokták nevezni, mivel szintén sziklás és körülbelül ugyanolyan méretű, a felszíni átlaghőmérséklete azonban 465 fokos. 

Még a pokolnál is forróbb 

Sűrű légkörének köszönhetően a Vénusz még a Merkúrnál is forróbb, annak ellenére, hogy ez utóbbi közelebb kering a Naphoz. A felszíne elég forró ahhoz, hogy megolvadjon az ólom, és mérgező kénsavfelhők borítják. Még a Földről nézve is a Vénusz a legfényesebb dolog az éjszakai égbolton a Holdon kívül, így egyfajta látható figyelmeztetésként szolgál a földlakók számára, hogy mi történhet egy bolygóval.

Bár az olyan gázok, mint a szén-dioxid és a metán közismerten globális felmelegedést okoznak, a tanulmány szerzői szerint a Földön az üvegházhatás elszabadulását valójában a vízgőz válthatja ki. A világ már most is melegszik a szén-dioxid és a metán kibocsátása miatt, ez az óceánok párolgása miatt több vízgőzt eredményez a légkörben. És bár sokan nem tudják, de a vízgőz természetes üvegházhatású gáz.

A vízgőz megakadályozza, hogy a Föld által elnyelt napsugárzás visszajusson világűrbe, mert csapdába ejti a hőt. Így az üvegházhatás tovább növeli az óceánok párolgását, ami viszont tovább növeli a légkörben lévő vízgőz mennyiségét, ez egy katasztrofális, gyorsan fokozódó spirál. 

Van egy kritikus küszöbértéke ennek a vízgőzmennyiségnek, amelyen túl a bolygó már nem tud lehűlni. Onnantól mindent elragad, míg végül az óceánok teljesen elpárolognak, és a hőmérséklet eléri a több száz fokot

– mondta Guillaume Chaverot, az UNIGE vezető szerzője.

Három részből álló folyamat vezethet az emberiség végéhez 

Az új klímamodellekkel a tudósok kiszámították, hogy a napsugárzás nagyon kis mértékű növekedése a Föld globális hőmérsékletének mindössze néhány tíz fokos emelkedéséhez vezetne. Ez azonban elég lenne ahhoz, hogy a Földön elinduljon ez a visszafordíthatatlan folyamat, és bolygónk olyan barátságtalanná váljon, mint a Vénusz.

A kutatók felvázolták a három részből álló folyamatot, amely szerintük bármilyen óceánnal rendelkező bolygóra alkalmazható, még a Naprendszeren kívüli bolygókra is (az úgynevezett exobolygókra). 

Ezek a következők: 

  • Először is, feltételezve, hogy kezdetben folyékony felszíni óceán van, következik egy párolgási fázis, amely vízgőzzel dúsítja a légkört. 
  • Másodszor, amikor az óceán teljesen elpárolgottnak tekinthető, következik egy „száraz átmeneti fázis”, amely során a felszíni hőmérséklet drámaian megnő.
  • Végül pedig az evolúció egy forró és stabil „elszabadulás utáni állapottal” ér véget, ami a szakértők becslése szerint a Vénuszon az elmúlt 700 millió év során következett be 

– írja a Daily Mail.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek