Szász Níla egy különleges, csodálatos kislány volt, aki 9 évesen hunyt el leukémiában. A csupaszív kislány a legnagyobb fájdalmak között is azon gondolkozott, hogy tudna más beteg gyerekeknek segíteni. Halála után szülei eldöntötték, hogy valóra váltják elhunyt kislányuk álmát.
Hajni és Zoli 2021-ben olyasmit élt át, amit egy szülőnek sem lenne szabad: elvesztették gyönyörű, csupán 9 éves kislányukat, Nílát leukémiában. A kislány nem először nézett szembe a szörnyű kórral: csupán 2 éves volt, amikor Wilms tumort diagnosztizáltak nála, ám azt sikeresen leküzdötte. Az orvosok azt mondták, kétszer nem csaphat ugyanoda a villám. Níla volt a kivétel.
Szász Níla már 2 évesen szembenézett a legszörnyűbb betegséggel, a rákkal. A pici lány azonban küzdött, amíg tudott. A gyermek az első körben legyőzte a halálos kórt, vidám és boldog volt, felvételt nyert az iskolába, ez azonban nem tartott sokáig. Níla egyre többet szomorkodott, de nem mutattak ki semmilyen eltérést a vizsgálatok. 2017 novemberében azonban szörnyű dolog történt.
Níla reggel a szokásos iskolai felkelésnél sírva, kiabálva ébredt fel, hogy segítsünk neki, mert nagyon fáj neki belül minden...Mozogni sem tudott, lebénult. Azonnal kórházba mentünk, majd kiderült, hogy Níla kislányunk leukémiás lett
– mesélt a szörnyű napról Níla édesapja, Zoltán, aki azt is elmondta, hogy nem értették a dolgot, hiszen vigyáztak és gyerekük már nem volt beteg, és ugye nem csaphat a villám kétszer ugyanoda, de mégis megtörtént. A kislány orvosai szerint is ami történt, lényegében lehetetlen.
A rákos sejtek sajnos annyira tomboltak a kis Nílában, hogy közben mutálódtak is, így később már nem "szimpla" leukémiával küzdött, hanem a rosszabbik válfajával, így csontvelő transzplantációra volt szükség.
Végül nem volt segítség, a betegség elfajzott, tombolt, mindent megsemmisített, a szívét, veséjét, máját, ereket... Níla kislányunk, életünk értelme hatalmas fájdalmak között elhunyt. Mindössze 9 éves volt
– mondta a Borsnak az édesapa a fájó emlékekről.
Níla nagyon jól át tudta érezni beteg társai szenvedését, hiszen ő maga is ugyanabban a cipőben járt. Mindent megtett, hogy jobb kedvre derítse őket a kórházban.
A kislányunk csupaszív, jó lelkű ember volt mindig is. Ha vettünk neki egy zacskó ropit, az volt az első, hogy megosztotta valakivel. Addig nem tudott enni belőle, amíg valakivel nem osztotta volna meg. Ő tudta, miért volt valaki szomorú, miért fájt neki valami, hiszen neki is fájt
– részletezte Zoltán, akitől Níla 8 évesen megkérdezte, hogy miképp segíthetne a hozzá hasonló beteg gyerekeknek.
– Egyszer csak megkérdezte kerek perec, hogy egy alapítványhoz mit kell csinálnia? Akkor azt mondtuk neki, hogy ahhoz, hogy másoknak tudjon segíteni, előbb neki kell meggyógyulnia. Erre azonban nem került sor, így eldöntöttük, hogy mi megvalósítjuk az álmát, egy alapítványt – mesélt a hátteréről az édesapa annak, hogyan jött létre 2021 áprilisában a Níla a Daganatos Gyermekekért Alapítvány.
– Ez adott célt, értelmet az életünknek kislányunk halála után! Most azon dolgoztunk, hogy örömet szerezzünk beteg gyermekeknek anyagi, tárgyi, lelki dolgokban. Ruhákat, játékokat, táplálékkiegészítőket, vitaminokat, készségfejlesztőket, telefonokat, tableteket, kirándulásokat adományozunk, ahogy azt Níla akarta – mesélt az édesapa, aki bízik benne, hogy kislányuk látja és hallja őket.
Ha mindez így van, akkor 100 %, hogy Níla nagyon örül és büszke, annak ellenére, hogy tudjuk, szomorú is lehet a történtek miatt, mert látja azt is, hogy nagyon hiányzik nekünk, hiányzunk egymásnak. A mosolya azonban így örökké él, más gyerekek örömében
– zárta gondolatait az alapítványt vezető édesapa.