Folytatódnak az európai gazdatüntetések.
Fennakadásokat okozott a prágai közlekedésben hétfő reggel az a több száz traktor és más mezőgazdasági gép, amelyekkel a cseh gazdák vonultak be a mezőgazdasági minisztérium épületéhez, hogy felhívják a figyelmet az agrárium problémáira.
A tiltakozó akció mögött néhány kisebb gazdaszervezet áll, míg a nagyobb országos szövetségek elhatárolódtak tőle. A tiltakozó gazdák szeretnének találkozni Marek Vyborny szakminiszterrel és átadni neki a követeléseiket tartalmazó levelet. A mezőgazdasági tárca vezetője a CTK hírügynökségnek nyilatkozva azonban azt mondta, hogy ezek a gazdák akciójukkal politikai célokat követnek, s ezért nem velük kívánja megvitatni a cseh mezőgazdaság problémáit.
„Nem látom okát annak, hogy ezen tiltakozók képviselőivel megbeszéljen azokat a konkrét lépéseket vagy változásokat, amelyeket a mezőgazdaságban tervezünk. Számomra a három nagy agrárszervezet a partner, és azokkal fogok tárgyalni” – jelentette ki Marek Vyborny, aki partnereinek a Cseh Agrárkamarát, a Mezőgazdasági Szövetséget és a Magángazdák Szövetségét nevezte meg. A miniszter ugyanakkor nem kérdőjelezte meg, hogy a cseh mezőgazdaság súlyos gondokkal küszködik.
A hétfő reggeli órákban mintegy 500 mezőgazdasági gép és kíséretükben mintegy 150 autó érkezett több irányból Prágába – közölte Vlasta Suchánková, a közép-csehországi rendőrség szóvivője. A gazdák képviselője ezer traktorról és más technikáról beszélt, de a közszolgálati televízió értesülése szerint sokan végül is lemondták a tiltakozáson való részvételüket. A mezőgazdasági gépek megjelenésének következtében fennakadások voltak a Prágába vezető főutakon, illetve a belvárosi autó- és villamosforgalomban, néhány főbb útvonalon pedig csak egy-egy sáv járható.
Bohuslav Sobotka prágai főpolgármester szerint néhány kisebb közlekedési baleset is történt, de súlyosabb következmények nélkül.
Gazdák ismételten forgalomlassító megmozdulást tartanak Vallóniában, Belgium délkeleti felében, eközben a flamand kormány részleges megegyezésre jutott a mezőgazdasági termelőkkel, ezért a traktoros blokádot a régióban feloldották – tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap pénteken.
A beszámoló szerint vallon gazdák tüntetése miatt Belgium déli és keleti felében, különösen a Liege környéki autópályák és főutak nehezen járhatók, a belga és uniós agrárszabályok ellen tiltakozó gazdák több nagyvállalat élelmiszer-áruházának bejáratát torlaszolták el.
Vallónia, Belgium déli országrészének gazdálkodói a csökkenő bevételeik, romló gazdasági kilátásaik mellett a bonyolult jogszabályok és a túl sok adminisztrációs munka miatt tiltakoznak. Elítélnek továbbá több, túlzónak tartott belga és uniós környezetvédelmi intézkedést, valamint az uniós szabadkereskedelmi megállapodások kockázataira hívják fel a figyelmet.
A napilap beszámolója szerint Flandria, az ország északi részének kormánya részleges megállapodásra jutott a régió gazdáival, így a több hete tartó, főként Antwerpent és a nemzetközi kikötőket érintő traktoros blokádot feloldották.
Jan Jambon flamand miniszterelnök az X nevű közösségi oldalon jelentette be, hogy „a flamand kormány és a mezőgazdasági szervezetek intézkedéscsomagban állapodtak meg, amely választ ad a flamand gazdák jogos aggodalmaira”. Bejelentése szerint a tető alá hozott intézkedéscsomag „ambiciózus és előretekintő”, miközben „tiszteletben tartja a természetet”.
A hírportál részleteket közölve azt írta, az intézkedéscsomag rendelkezik a mezőgazdasági területek védelméről, a földterületek felvásárlásának szabályairól és a földhasználatot érintő rendelkezésekről. Megállapodás született továbbá a trágyázásra és a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó új cselekvési tervről is – írták.
A gazdák nem a kormányok, hanem Brüsszel ellen tüntetnek, mivel a mezőgazdaság igazi játszmája Európában zajlik – nyilatkozta Francesco Lollobrigida a római agrártárca vezetője, miközben az olasz fővárosban több demonstráció vette kezdetét.
A miniszter emlékeztetett, hogy egész Európában egymást követik a gazdatüntetések. „A tiltakozások nem kizárólag adókedvezményeket akarnak elérni, az igazi játszma európai” – mondta a mezőgazdaságért, a nemzeti élelmiszerfüggetlenségért és az erdészetért felelős tárca vezetője.
Lollobrigida az Il Sole 24 Ore gazdasági napilapban közölt interjúban emlékeztetett, hogy amióta Olaszországban január 19-én megkezdődtek a demonstrációk, az ágazatnaki mind az öt nagy érdekképviseleti csoportjával egyeztetett, valamint két tüntetőcsoportot személyesen is felkeresett a főváros körüli mezőkön.
– jelentette ki.
A tárca február 12-én egyeztetett utoljára a tüntető gazdák csoportjaival. A kormány kedvezményeket jelentett be a mezőgazdasági dolgozók számára: teljes személyijövedelemadó-mentességet évi bruttó tízezer euróig, majd ötven százalékos kedvezményt tizenötezer euróig.
A bejelentést megelégedéssel nyugtázta az Agrár Felszabadulás nevű gazdacsoport, amely napokig 700 traktorral állomásozott Róma határában.
Az olasz agrárminiszter szerint az Európai Unió agrárpolitikáját kell megváltoztatni. Példaként említette a zöld átmenetet, amelyre – vélte – sokkal több idő szükséges a „teljesíthetetlen bürokratikus korlátozások” miatt.
A „környezetvédelmi ideológiának kevésbé alávetett” mezőgazdaságot szorgalmazott. Kijelentette:
A gazdatüntetők napok óta traktorgyűrűben tartják az olaszországi városokat, ahova mostanáig csak néhány járművel és kis csoportban vonulhattak be. Rómában csütörtök délután tartják az első nagyobb megmozdulást: több ezer tüntetőt várnak a Circus Maximus mezejére, valamint tíz traktor kapott engedélyt a behajtásra. Ez a tüntetőcsoport az Egyesült Agrárbizottságok – Elárult Gazdák nevet viseli.
Két másik traktor a Colosseumnál parkolt le: a déli Campania tartomány gazdatüntetőit képviselik. „Termékeink védelmében jöttünk el traktorainkkal Rómába” – nyilatkozta az egyik jármű vezetője. A Caserta városából származó mezőgazdasági kisvállalkozó elmondta, a tüntetők különböző csoportokban demonstrálnak, de céljuk közös: meg akarják menteni az olasz mezőgazdaságot. Hangsúlyozta, hogy az ágazat vállalkozásainak 98 százaléka családi.
A tüntetők a Capitolium-dombon található városháza előtt is hallatják szavukat, valamint követeléseiket tartalmazó levelet nyújtanak át az Európai Bizottság római képviseletében.
Földre borított paradicsommal, gabonával és kikötői blokádokkal folytatódott a múlt héten Spanyolországban a gazdák tiltakozó akciója, amellyel az ágazat problémáira akarják felhívni a figyelmet, és mielőbbi megoldásokat követelnek.
„Addig tüntetünk, amíg meg nem hallanak bennünket” – nyilatkozott egy gazda a spanyol közszolgálati televíziónak (RTVE) a tüntetések kilencedik napján, amely az ország 50 megyéjéből 13-at érintett kisebb-nagyobb mértékben.
Az andalúziai Sevillában a városba vezető öt nagy főút mindegyikére megmozdulásokat jelentettek be délelőttre, hogy átmenetileg megbénítsák a forgalmat. Volt ahol traktorokkal vonultak fel, máshol a gazdák láthatósági mellényben álltak sorfalat az úton. A feltorlódott kocsisorok órákig vesztegeltek a város körüli főutakon.
A Vuelta a Andalucía kerékpárverseny első szakaszát Almunécar és La Herradura közötti a szervezők felfüggesztették a tüntetések miatt.
A tartomány másik felében, Motril kikötőjénél mintegy 200 tüntető vonult fel, „Nem a behozatalra harmadik országokból!” feliratú molinó mögött. A bejáratot védő rohamrendőrök lába elé rekeszekből öntötték a paradicsomot. Az akció miatt a komppal érkezett marokkói kamionok órákig nem tudták elhagyni a kikötő területét rakományukkal.
Guadalajarában a gazdák gabonát öntöttek az útra és áthajtottak rajta, Salamancában egy hipermarket előtt az üzletben vásárolt külföldi árukat szórták a földre tiltakozásként.
A katalóniai Pontósnál, a francia határ közelében már 30 órája tartanak az útlezárások, Tarragona kikötőjénél pedig 24 órás lezárás után indult újra a közúti forgalom délután.
A legnagyobb mezőgazdasági érdekképviseletek csütörtökön újból tárgyalóasztalhoz ülnek Luis Planas agrárminiszterrel, hogy előrelépést érjenek el követeléseik teljesítésében.
A COAG, az UPA és az ASAJA szervezetek bejelentették: a madridi mezőgazdasági minisztériumhoz február 21-ére meghirdetett tüntetés mellett február 26-ára is az utcára hívja a gazdákat, amikor Brüsszelben üléseznek az Európai Unió agrárminiszterei.