Gyakorlatilag nincs olyan reklámblokk, amelyik ne tartalmazna valamilyen étrend-kiegészítőt. A legtöbbször a D-vitamin áldásos hatásait hangsúlyozzák bennük, de vajon tényleg csodaszerről van szó?
A D-vitamin jelenleg talán a legdivatosabb vitaminfajta. A hiányát a legkülönfélébb betegségekkel hozzák összefüggésbe. A kérdés már csak az, mennyire bizonyított a D-vitamin-szint és a különböző betegségek közötti kapcsolat? Most kiderül!
A D-vitaminnal kapcsolatos minden bizonyított tudományos tény egyértelműen a csontanyagcserével függ össze. Vagyis az kőbe van vésve, hogy a D-vitamin-hiány csontanyagcsere-rendellenességeket (például csontritkulást) okoz. Ezen kívül minden más állítás, ami nem ilyen típusú betegségekkel kapcsolatos, a mai napig forró kutatási témának számít, és jelenleg is bizonyításra vár Bhattoa Harjit Pal, a Debreceni Egyetem docense, az MTA doktora szerint.
A D-vitamin biológiai folyamatokban játszott szerepe a vitaminokkal kapcsolatos kutatások talán legnépszerűbb területének számít napjainkban. A kutató szerint minden évben több tízezer közlemény születik a D-vitamin nem a csontrendszerre gyakorolt hatásával kapcsolatban, ezek között sok a pozitív és a negatív eredmény is.
Bár egyelőre nincs olyan (nem a csontrendszerrel kapcsolatos) betegség, amiben a D-vitamin szerepe bizonyított lenne, Bhattoa Harjit Pal vélekedése szerint a D-vitamin-hiánynak feltételezhetően lehet szerepe különböző betegségeknél:
Ezeket természetesen mi is kutatjuk, és sok betegségnél azt találtuk, hogy alacsonyabb D-vitamin-szint mellett gyakoribb volt a kórkép, és fordítva, azonban a korrelációk ritkán bizonyítanak ok-okozati kapcsolatot. Ennek feltárása még folyamatban van: számos kutató próbálja kideríteni, hogy a D-vitamin-hiány okozza-e a betegségeket, vagy esetleg pont fordítva: a betegség okozza-e a D-vitamin-hiányt.
Amennyiben kiegyensúlyozott az étrendünk, az a legjobb, ha természetes formában visszük be a D-vitamint, illetve napozunk. Ezt azonban nem szabad túlzásba vinni: a bőrtípustól és az éghajlattól is függ, hogy mennyi időt lehet biztonságosan napozással tölteni. Mindezek figyelembevételével törekednünk kell a természetes D-vitamin-források kiaknázására, például fogyasszunk sok halmájat és gombát az MTA doktora szerint. Amennyiben ez nem megoldható, akkor nagyon sok pótlási lehetőség kínálkozik, de az előírásokra és az adagolásra nagyon oda kell figyelni közben.