A közösségi fórumokon gyakorta olvasható, gyakran felmerülő téma a szomszéd kutyájának, illetve annak ugatásának problémája. Olvasói leveleket is kaptunk már többször, ahol segítséget kértek tőlünk, mert megoldhatatlannak érzik ezt a gondot. Szakértők bevonásával jártunk a probléma végére.
A legtöbben azzal kezdik a közösségi média fórumokon, hogy akár hosszú órákon keresztül is ugatnak, nyüszítenek a szomszédaik kutyái és hiába jelzik ezt az ebtulajdonosoknak, azok gyakran lerázzák őket azzal, hogy a kutya dolga az ugatás. Emellett olyan kutyatartók is vannak, akik ilyen helyzetben elmondják, hogy nem tudnak mit tenni, de sajnálják, hogy kellemetlenséget okoz a házi kedvencük.
Amikor az otthon hagyott eb szétkapja a lakást, illetve végeláthatatlanul vonyít, fülsüketítően ugat annak a hátterében a négylábú pánikja és félelme húzódik.
- kezdte a lapunk által megkérdezett kutyatréner, Tamás, aki arról is beszélt, hogy ez a fajta viselkedés kezdő kutyásoknál, illetve akkor figyelhető meg, amikor frissen kerül az eb egy gazdához, egy családba.
– A kutya is társas lény, aki leginkább a gazdival érzi magát biztonságba, főleg, ha nemrég került ki egy menhelyről, vagy egy tenyésztő kenneljéből, így amikor egyedül marad otthon, főleg egy lakásban nehezen kezeli a helyzetet.
Eluralkodik rajta a félelem, szorong. Ezt nevezzük szeparációs szorongásnak.
- osztotta meg a szakértő, aki elárulta, hogy ennek több jele is van, a szobatiszta kutya bepisil, bekakil, rombolni kezd a lakásban, vonyít és kétségbeesett ugat.
A legtöbb gazda ilyenkor hazaérve és szomszéd panaszait hallva megszidja az állatot, aki emiatt még rosszabb állapotba is kerül. Ha már kialakult a szorongás hosszú a gyógyulási folyamat, ezért mindenképpen érdemes azt megelőzni. Ezt pedig kutyás tréner felkeresésével érdemes, aki megtanít arra, hogy kerülheted el, hogy kialakuljon a kedvencednél a szeparációs szorongás.
Na, de mit tehet a szomszéd, akit az őrületbe kerget az egész napos vonyítás és a gazdi nem mutat hajlandóságot a probléma kezelésére. Ebben dr. Fodor Katalin ügyvéd volt a segítségünkre:
A kérdés állatvédelmi, birtokvédelmi és végső soron kártérítési jogi kérdéseket is felvet, ezért mindenképp javaslom, hogy a zavarás megszüntetését és a kutyus megfelelő tartását is figyelembe véve, elsődlegesen peren kívüli egyezség útján kíséreljék meg rendezni a felek a jogvitájukat.
- fogalmazott a szakértő, aki azt is elmondta, hogy szükség esetén, városi lakásokban a társasházi közös képviselőhöz lehet elsődlegesen fordulni, aki az adott társasház házirendjével tudja tisztázni a felmerülő vitás kérdéseket.
– Vidéken a helyi önkormányzat állattartási rendelete irányából érdemes megközelíteni a kérdést. Összességében tehát, ahogy minden állattartói és szomszédjogi kérdést is, elsődlegesen a peres út elkerülésével érdemes kezdeni a probléma megszüntetését – fejtette ki az ügyvéd.