Az Egészségügyi Világszervezet közlése szerint Európa több országában, köztük Magyarországon is megjelent a papagájláz, ami akár halállal is végződhet. Az egzotikus madárról elnevezett kórokozót hazánkban leginkább a galambok és a baromfik terjeszthetik.
Az Egészségügyi Világszervezet közleménye szerint Európa-szerte felütötte a fejét az emberekre is veszélyes papagájláz. A psittacosis néven is ismert bakteriális fertőzés csak idén 5 ember életét követelte. Lapunk Dr. Rusvai Miklós virológust kérdezte a rejtélyes betegséggel kapcsolatban.
A fertőzést egy a Chlamydia családba tartozó baktérium okozza, amely nem csak szárnyasokban jelenhet meg, emlősöket, így az embereket is megtámadhatja. Dr. Rusvai Miklós virológus szerint ez a baktérium által okozott betegség évek óta jelen van Európában, ám eddig hazánkban még nem okozott komoly problémát.
Ez egy régóta ismert kórokozó, ami cseppfertőzéssel terjed
— kezd bele a papagájláz ismertetésébe Dr. Rusvai Miklós, aki szerint idehaza leginkább a városi galambok és a díszmadarak terjeszthetik, ám extrém esetben megjelenhet emlősökben is.
Leginkább azok vannak kitéve a fertőzésnek, akik madarakkal foglalkoznak, de érdemes azoknak is vigyázni, akik mostanában kezdenek bele egy padlás nagytakarításába
— hívja fel a figyelmet a szakember, aki arról is beszámolt lapunknak, hogy korábban kéményseprők kezdték terjeszteni a fertőzést, ugyanis a kémény seprése közben állati tetemekkel, madártollakkal és szárnyasok ürülékével szennyezett levegőt lélegeztek be. Dr. Rusvai Miklós szerint a kórokozó által terjesztett betegség mortalitása igen alacsony, ám az idősebb generáció tagjaira, és a legyengült immunrendszerrel rendelkező emberek számára extrém esetben valóban halálos fenyegetést is jelenthet.
A betegek ilyenkor a tüdőgyulladás súlyos következményeibe halnak bele, de okozhat ízületi gyulladást is, a fiatalok körében pedig termékenységi problémákat idézhet elő
— fejti ki Rusvai, aki azt is hozzáteszi, a kórokozó által előidézett betegséget ugyan antibiotikummal lehet kezelni, ám a szervezet nem minden esetben reagál rá, így nehéz gyógyítani.
A szakember szerint a koronavírus járvány ideje alatt jól megtanult higiéniai alapelvek betartása mellett kicsi az esélye, hogy egy átlagember találkozik a kórokozóval, így továbbra is ennek fontosságára hívja fel a figyelmet. Ám azok, akik valóban szárnyas állatokkal érintett területen, vagy közvetlenül is madarakkal foglalkoznak, most még jobban figyeljenek oda a higiéniai előírásokra, ugyanis a szakember szerint a kórokozó a jelenlegi körülmények között sokáig képes életben maradni.
Azt gondolom, hogy a 21. században ez a betegség nem jelent nagy kockázatot
— mondja Rusvai Miklós.