Könnyű bedőlni annak a kifinomult csalási technikának, amivel telefonon, a bankod nevében próbálnak átverni.
Éves szinten milliárdos tételre rúg az az összeg, amit csalók szereznek meg különböző trükkökkel a gyanútlan magyar bankszámla-tulajdonosoktól. Az így ellopott összegnek sajnos csak a töredéke kerül vissza a megtévesztettekhez.
A kifinomult átverések egyik típusa a hívószám-hamisítás. Ez a hamis banki hívások által elkövetett csalások egyik speciális fajtája. A módszer sikere abban rejlik, hogy a hívást indító csalók egy olyan hamis telefonszám mögé rejtik a valódi telefonszámukat, amely rendkívül hasonló ahhoz a számhoz, amiről az áldozat bankja szokott telebankos hívásokat kezdeményezni az ügyfeleivel. Ezáltal elülteti azt a gondolatot a gyanútlan áldozatban, hogy a hívás valóban a banktól érkezik.
Ezen a technikán csavartak most még egyet a svindlerek, akik éppen a Raiffeisen Bank csalásmegelőzési csoportjának telefonszámára rendkívül hasonlító hívószámról keresik fel áldozataikat.
A 06 1 488 4980-as telefonszámot használják, miközben a hivatalos telefonszám a 06 1 484 4979. Vagyis akár még ismerheti is a gyanútlan áldozat a hivatalos telefonszámot, gondolhatja akár azt is, hogy a kamu szám is a pénzintézethez tartozik.
A csalók célja elhitetni a hívott féllel, hogy a bank ügyfélszolgálatáról keresik őt, mert gyanús tranzakciót észleltek. Sok számlatulajdonos itt megijed, hogy elveszítheti a nehezen összerakott megtakarítását. Érdekes, hogy végül pont emiatt készségesen teljesíti is a csalók kéréseit, így aztán el is vész a pénz. Letöltetnek ugyanis egy applikációt, amin keresztül megfigyelik az áldozat kijelzőjét, aztán beléptetik őket a netbankba – ezzel máris megszerezték szinte az összes szükséges jelszót a számlához – kivéve a biometrikus (ujjlenyomat/arcfelismerő) azonosítót. Már csak emiatt is érdemes mindenkinek beállítania ezeket.
Persze nem árt, ha mi magunk is tudatában vagyunk annak, hogy létezik ez a fajta átverés, vagyis ha ilyen hívást kapunk, akkor azért legyünk gyanakvóak.