Te ismered ennek a furának tűnő hagyománynak az eredetét?
Szerda este 20 év után ismét Magyarországra érkezett a kínai elnök. Hszi Csin-ping látogatása történelminek mondható, hiszen a világ egyik legerősebb gazdaságának a vezetője az Európai Unió tagállamai közül csak a franciáknál és nálunk tett látogatást. Ez jól jelzi Magyarország egyre növekvő nemzetközi politikai szerepét a világban.
Orbán Viktor miniszterelnök feltett egy videót a Facebookra, amin a kínai elnök gépének landolása és a kínai elnöki házaspár fogadtatása látható. A videó közepén látható, hogy Hszi Csin-ping és felesége is sóba mártott kenyeret csipegetnek. De mi áll ennek az elsőre furának tűnő szokásnak a hátterébe. Ennek jártunk utána.
A kenyér és só az élet örökkévalóságának és folytonosságának szimbólumai.
Aki kenyeret és sót ajándékoz valakinek, az óvni akarja a másik embert a szerencsétlenségtől és a gonosz betegségektől.
Magyarországon a kenyér mint a család jólétét, bőségét, termékenységét szimbolizáló és biztosító alapvető táplálék, általában valaminek a kezdetekor kap szerepet, amikor jellemző a jövőbeli célok mágikus biztosítása. Elterjedt népszokás az új házba vitt kenyér és só, amely a háziak jólétét biztosítja vagy azt szimbolizálja.
De nem csak a kínai elnököt, hanem tavaly Ferenc pápát is így fogadták.
Egy falat kenyér – mi van ennél egyszerűbb és szebb? Olyan fogadó ajándékot kerestünk, mely egyszerre illik Ferenc pápa egyszerűségéhez, ugyanakkor mint szimbólum mély és összetett tartalmat hordoz.
- így fogalmazott akkor Sümeghy Kata, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Titkársága Sajtóosztályának munkatársa.