A rendőrség honlapján keresztül próbál segíteni az embereknek.
Újra és újra sikeresek az online csalások, átverések. Épp ezért a közelmúltban Győr-Moson-Sopron vármegyében is több online csalás miatt indult nyomozás. Az esetek között volt, hogy a használt cikkek eladására szolgáló internetes felületen vagy a közösségi médiában létrehozott piactéren estek áldozatul a sértettek. De előfordultak úgynevezett befektetési és banki csalások is.
A csalók egyik gyakori módszere a hamis pénzintézeti hívás. A „bank nevében” álindokkal (pl. gyanús online tranzakcióra hivatkozva) telefonálnak. Ilyen esetben hiába kérik, ne adja meg banki adatait, és ne telepítsen idegen alkalmazást a számítógépére vagy okoseszközére!
Ma már sokféle webáruház létezik, így fontos, hogy mindig ellenőrizze azt a honlapot, ahol vásárol vagy elad: kiemelten a cég nevét, a székhelyét, a „rólunk” szóló részt és az ÁSZF-et is! Ha ezek hiányoznak vagy magyartalanul fogalmazták meg, illetve az ügyfélszolgálat nincs rendesen feltüntetve, vagy csak valamilyen űrlapon lehet kapcsolatba lépni az áruházzal, az legyen gyanús!
Kaphat olyan hamis e-maileket vagy sms-eket, amelyekben a „futárszolgálat” a vásárlás megerősítését – a pénzintézet és a banki belépési adatai megadását – kéri. Ezt soha ne tegye meg, valódi futárszolgálatok soha nem kérik ezeket az adatokat! Ha kérdése van, inkább hívja fel közvetlenül a csomagküldőt a hivatalos telefonszámon, vagy fizessen utánvéttel!
Amennyiben úgy látja, minden óvintézkedés ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságon vagy bármely rendőri szervnél, illetve telefonon a 112-es központi segélyhívó számon!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat találnak a KiberPajzs oldalán.
– írja a police.hu.