Az ukrajnai háborúban az Egyesült Államok elnöke veszélyes lépésre szánta el magát.
Megtörtént, amitől sokan tartottak, múlt csütörtökön Joe Biden elnök a történelem során először engedélyezte amerikai fegyverek használatát az Egyesült Államok legnagyobb nukleáris ellenfele, Oroszország belső területei ellen. Nyilvánvaló, hogy a lépésre Oroszország válaszolni fog.
Ahogy korábban írtuk, az Egyesült Államok lehetővé tette Ukrajna számára, hogy bevessen amerikai fegyvereket a harkivi régió szomszédságában, orosz területeken található katonai célpontok ellen. A döntés hátteréről Anatol Lieven, a Quincy Institute for Responsible Statecraft Eurázsia Program igazgatója a The American Conservative című lapnak elmondta, hogy a Biden-adminisztráció azt akarja, hogy az ukrajnai katonai helyzet a jelenlegi állapotában maradjon fenn a novemberi amerikai választásokig. Akkor eldől, hogy Ukrajna problémája Trump problémája lesz, vagy marad Biden az elnök, és újra átgondolhatják a békeszerződés lehetőségeit.
Az amerikai adminisztráció helyzetét súlyosbítja az a kijelentés, hogy a békefeltételekről kizárólag az ukránok dönthetnek, az ukrán háborús célkitűzést pedig – Oroszország kiszorítását Ukrajna 2014 előtti területéről – nagyon kevés katonai szakértő véli megvalósíthatónak.
Míg a Biden-adminisztráció által adott engedély papíron „korlátozott”, nem világos, hogyan fogják ezt betartani. Tavaly ukránbarát fegyveresek az amerikaiak által biztosított Humvee-k, katonai terepjárók segítségével betörtek az oroszországi Belgorod megyébe. Akkor az Egyesült Államok elhatárolódott a hadművelettől és kijelentette, hogy az USA „nem bátorítja és nem teszi lehetővé a csapásokat Oroszországon belül”.
Valójában a közelmúltban Harkiv mellett végrehajtott orosz hadműveleteket, amelyeket a Biden-adminisztráció ürügyként használ fel az amerikai fegyverhasználat engedélyezésére, az oroszok a belgorodi lakónegyedeket ért ukrán csapásokra adott válasznak mondták. Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Oroszország nem tervezi Harkiv elfoglalását, kizárólag „pufferzónát” kíván létrehozni az orosz–ukrán határ mentén a Belgorodot célzó ukrán támadások megakadályozására. Korábban pedig elmondta: ha az ukrán fegyveres erők nagy hatótávolságú fegyvereket alkalmaznak, Moszkvának ismét döntést kell hoznia az „egészségügyi zóna” kiterjesztéséről, vagyis még mélyebbre próbálnak majd behatolni Ukrajna területére.
Kelley Vlahos, a Quincy Intézet vezető tanácsadója arra figyelmeztetetett, hogy az amerikai döntésre Oroszország válaszolni fog, és „Washington meg fog lepődni” – mondta.
Eli Crane republikánus képviselő a lapnak elmondta:
"Ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok elnöke engedélyezte amerikai fegyverek használatát egy nukleáris ellenfél határain belül."
Crane hozzátette: "Egyre közelebb kerülünk egy potenciális nukleáris háborúhoz."
A Reuters pedig az egyre mélyülő konfliktussal kapcsolatban arról írt, hogy Moszkva türelme fogytán az orosz városokat, olajfinomítókat és az egyik nukleáris ballisztikus rakéták támadását előrejelző radarrendszert ért ukrán csapások után.
Videón, hogyan zajlik a háborús készülődés Nyugaton: