Ez végre választ adhat egy sokakat foglalkoztató kérdésre.
A NASA 2022-ben tette közzé a HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamera által rögzített képet, amelyen egy titokzatos lyuk látható a Marson.
Ez pedig választ adhat arra az ősrégi kérdésre, hogy léteznek-e földönkívüliek. Ami a lakhatóságot illeti, a Föld enyhe hőmérsékletingadozásai, mágneses sugárzási pajzsa és vízbősége igen könnyű életet tesz lehetővé. Ám ugyanez sajnos nem mondható el a szomszédos Marsról. A Földéhez képest csak egy százalékkal sűrűbb légkörrel és mágneses mező nélkül az élet a vörös bolygón elképzelhetetlen lenne.
Vannak azonban olyan területek, amelyek egy kicsit barátságosabbak lehetnek a többinél, és az Arsia Mons lejtőjén található lyuk egyike lehet ezeknek. A kráterszerű, körülbelül 150 láb (közel 46 méter) átmérőjű nyílás az ősi vulkán peremén található.
A tudósok jelenleg nem tudják pontosan, hogy mi lehet ez a lyuk, vagy milyen mélyre nyúlik, de elég határozott sejtésük van arról, hogy kapcsolatban áll egy közeli vulkánnal. Brandon Johnson, az indianai Purdue Egyetem geofizikusa szerint valószínűleg "tetőablakok" egy földalatti lávacső-labirintushoz, amely akkor alakult ki, amikor a lávacsövek beomlottak.
A lyuk - amely egyike a bolygó felszínén található krátereknek - nagy szerepet játszhat a jövőbeli Mars-missziókban, mivel az űrhajósoknak menedéket nyújthat az erős sugárzás és a napviharok elől.
Több ilyen gödröt is láttunk a Marson. De ezek igazán érdekesek, mert olyan helyek, ahová az asztronauták biztonságban lehetnek a sugárzástól
- nyilatkozta a Ladbible-nek a szakember, aki hozzátette, hogy ezek akár menedéket nyújthatnak az idegen lények elől is.