Egy amerikai tanulmány rávilágított arra, hogy van-e összefüggés a külső megjelenés és a várható élettartam között. Az eredmény megdöbbentő.
A Social Science and Medicine folyóiratban megjelent egy amerikai tanulmány, amelyben az Arizona Állami Egyetem és az Austini Texasi Egyetem kutatói több, mint 8300 wisconsini középiskolás diákot életét követték nyomon 1957-től öregségükig, vagy 2022-ig bekövetkezett halálukig. Az egészségügyi adataik mellett a kutatásban résztvevő diákok fotóit is kigyűjtötték a szakemberek, akik aztán egy független testületet bíztak meg azzal, hogy értékeljék a résztvevők megjelenését a külső vonzerejük, szépségük alapján.
A résztvevők megjelenését ezután hat kategóriába sorolták, a legvonzóbbtól a legkevésbé vonzóig. A skálán a legkevésbé vonzó emberek közé tartozók majdnem 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg korábban, mint a többiek.
Ez igazságtalannak tűnhet, de arra enged következtetni, hogy ha nem vagy vonzó, akkor nagyobb valószínűséggel halsz meg fiatalabban, mint jóképű embertársaid. Az amerikai tanulmány adatai rávilágítottak arra is, hogy a „csúnya” férfiak átlagosan majdnem egy évvel kevesebbet élnek, mint azok, akiket jó megjelenésűnek tartott az erre felkért „zsűri”. Ami a nőket illeti: a nem vonzó nők átlagosan két évvel korábban halnak meg, mint a vonzó nők.
Bár a tanulmány azt nem tudta egyértelműen igazolni, hogy a vonzerő közvetlenül befolyásolná a hosszú élettartamot, ráhatása azonban nagyon is lehet arra.
A jobban kinéző emberek valószínűleg egészségesebbek is lehetnek, de a vonzerő közvetlenül befolyásolhatja a hosszú élettartamot is, mivel jelentős kutatások korábban már kimutatták, hogy a vonzerőnek genetikai összetevője van
– magyarázta Dr. Connor Sheehan, társadalomtudós az Arizona State Universityről.
Hozzátette: bizonyított, hogy a vonzóbb emberek többet keresnek, jobban bánnak velük a tanárok, illetve a főnökeik, valamint kevésbé valószínű, hogy bűncselekményt követnek el. Ha pedig mégis, akkor rendszerint enyhébb büntetést kapnak. Mindez azt bizonyítja, hogy a külsőnek igenis van élettani hatása, így aztán az élettartamra is ráhatással bírhat.
Dr. Daniel Hamermesh, közgazdász szerint, ha az emberek nem fordítanának annyi figyelmet a mindennapi életben a megjelenésre, akkor egészen biztos, hogy idővel már nem látnánk ezeket a különbségeket az élettartamot illetően.