Káprázatos fényjelenségnek lehetünk szemtanúi október 7-én este, a teljes sötétség beállta után. A Drakonidák meteorraj hoz el egy kis "tűzijátékot".
Az emberek többsége szédítő látványnak tartja a tűzijátékokat, így nem véletlen, hogy például augusztus 20-án is százezrek nézik a káprázatosan csillogó különféle színű alakzatokat. Nos, október 7-én, hétfő este is láthatunk egy kis tűzijátékot, ám ez teljesen természetes jelenség lesz.
Egy egészen rapszodikus meteorraj, a Drakonidák érkezik el újra hozzánk
– mondta Mizser Attila. A Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára szerint hétfőn, október 7-én, már sötétedés után érdemes tekintetünket az ég felé fordítani és lehetőleg keresni egy fényszennyezéstől mentes helyet.
A Drakonidák egy viszonylag fiatal meteorraj, hiszen az 1900-as évek előtt még nem létezett.
A Giacobini–Zinner üstököst Michel Giacobini fedezte fel, aki 1900. december 20-án figyelte meg a Vízöntő csillagképben. Eléggé kiszámíthatatlan a viselkedése, hiszen voltak évek amikor csak úgy záporoztak a meteorok, míg máskor nagyon kevés látszott belőlük. A legjelentősebb 1933-ban és 1946-ban volt, amikor óránként 6 ezer körüli meteor hullott az égbolton, ám a 2010-es évek elején is záporoztak a meteorok
– mondta Mizser Attila.
A csillagász szerint kézenfekvő a kérdés, hogy ha Giacobini fedezte fel ezt a meteorrajt, akkor miért nem az ő nevét viseli.
Ez azért van, mert a nevüket mindig onnan kapják, ahonnan szétszóródnak. Ez a meteorraj pedig a Nagy Göncöl és Kis Göncöl között található Sárkány csillagkép (Draco) felől szóródik szét
– fogalmazott Mizser Attila.
A csillagász szerint ha valaki október 7-én lemarad az élményről, esetleg még 8-án és talán 9-én is láthat fénylő meteoritokat, ám már sokkal kisebb számban.