Kíváncsiak voltunk az olvasóink véleményére. Az óraátállítás 2024 októberében éppen most, 27-én, vasárnap hajnalban lesz esedékes.
Az óraátállítás 2024 októberében éppen most, vasárnap hajnalban lesz aktuális. Ha nem tudnánk magunktól, a természet már akkor is jelezné, hiszen egyre nyomasztóbb sötétben kelni és a Nap is egyre hamarabb megy le. Ezért, hogy jobban illeszkedjen a bioritmusunk a Nap mozgásához, ismét át kell állítanunk az órákat. Október 27-én, vasárnap hajnalban, 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az óráinkat, ezzel pedig kezdetét veszi a téli időszámítás.
A téli időszámítás bája, hogy nagyon könnyű megszokni, hiszen „egy órával többet aludhatunk", legalábbis ez első nap. A rossz benne viszont az, hogy hamarabb sötétedik, így a munkából már sötétben fogunk hazaérni, ami nem segít éppen kilábalni az őszi depresszióból. Mára már annyira megszokták az emberek, hogy ide-oda tekergetik az órát, hogy el is felejtjük melyik az eredeti időszámításunk. Pedig éppen a téli az, ami most is következik.
Magyarország 1980-ban vezette be – ismét – a nyári időszámítást, elsősorban gazdasági, energiatakarékossági szempontokat mérlegelve. Addig a télit használtuk, tehát október utolsó vasárnapján valójában az eredeti időnkbe lépünk vissza. Most, hogy ismét eljött az ideje a mutatók hátra tekerésének megkérdeztük olvasóinkat, hogy őt mit szólnak hozzá. Meglepő választ kaptunk: a legtöbben eltörölnék az óraátállítást.
– Azonnal eltörölném, ha lehetne
Állítsák vissza és hagyják békén az időt!
– Azt kell vissza állítani, ami volt. Megint csak beleavatkoztunk valamibe amibe nem kellett volna.
Legszívesebben eltörölném és már most sem állítanám át, maradna ez az idő!
– Jó ideje beszélnek róla, hogy az lesz az utolsó! Még mindig állítgatni kell. Véleményem: töröljék el az óraátállítást.
Abba kéne már ezt hagyni, az emberek szervezetét ezzel is rontják! Egy hét még átáll az ember
– hangsúlyozták olvasóink, akik szinte mind egyetértenek abban, hogy töröljék el az óraátállítást. De abban már kisebb az egyetértés, hogy melyik időszámítás maradjon. Sokan a télit tartanák meg, mondván, hogy ez az eredeti, a mi időnk, de a másik tábor pont, hogy a nyárit preferálja, hiszen ki akarná, hogy nyáron is hamar sötétedjen és már hajnali 3-kor világos legyen? Olvasóink közül többen inkább a nyári időszámítás megtartására voksolnak. A vitát nehéz eldönteni, talán éppen ezért is nem lépett még érvénybe mind a mai napig az óraátállítások megszüntetése.
Eredetileg, míg mezőgazdasággal foglalkoztak az emberek, természetes volt, hogy nincs szükség óraátállításra. Az emberek a Nappal együtt keltek, majd amikor az nyugovóra tért, ők is bementek a földekről. A városiasodással és iparosodással azonban egyre több gondot okozott a Nap mozgása, így takarékoskodási szempontok miatt behozták a nyári időszámítást, hogy minél kevesebb áramot fogyasszunk az évben. Az országok közül elsőként a Német Császárság és az Osztrák–Magyar Monarchia alkalmazta a nyári időszámítást, amit 1916. április 30-án 23:00-kor vezettek be a két birodalomban. A második világháború után azonban a nyári időszámítás használata sok országban szünetelt, Európában 1966 és 1981 között kezdték újra alkalmazni. Ma már világszerte több mint 70 ország csinálja minden év márciusában és októberében. A kérdés csak az, hogy vajon meddig? Hiszen az Unióban 2018 óta vitatkoznak arról, hogy eltöröljék-e a kötelező óraátállítást.
Az ukránoknak idén ez volt az utolsó, ők már döntöttek róla, hogy eltörik: