ŰR

Vészjósló jelek az űrből: ideje összeszednie magát az emberiségnek

H. M.

Létrehozva: 2024.10.31.

Az Intelsat műholdja darabokra tört. Intőjel az űrből.

Nem sok minden maradt abból a műholdból, amelyik darabokra tört az űrben.

Az űrben keringő 33e műholdnak 15 évig kellett volna fennmaradnia (Képünk illusztráció) Fotó: Pexels/Pixabay

Az űrből is érkeznek a jelek

A Boeing Space Systems 33e nevet viselő műholdja 500 darabra hullott szét az űrben. Az Intelsat gondozásában lévő objektum Ázsia, Európa és Afrika számára biztosított lefedettséget. Az űrszemétté váló darabok azért is veszélyesek, mert a többi műholdat zavarhatják és súlyosabb esetben láncreakciót indíthatnak el, azaz más műholdak is hasonló sorsra juthatnak. Az űrszemetek pályáját lekövető ExoAnalytic technológiai vezetője, Bill Thieren így nyilatkozott az űrszemetek méretéről:

"Az általunk észlelt törmelékek mérete nagyjából a softball méretű apró daraboktól a nagyobb, akár egy autó ajtajának megfelelő méretű darabokig terjedhetnek."

A törmelékek számának növekedését hívjuk Kessler-szindrómának. A Kessler-szindróma atyjai Donald Kessler és Burton Cour-Palais azt állapították meg, hogy az egyre növekvő objektumok száma nagyobb esélyt biztosít a balesetek számára is és a zsúfolt pályák előbb-utóbb megtisztulnak, csak az nekünk nem fog jólesni, ugyanis a műholdak többsége megsemmisül vagy elérhetetlenné válik. Jelenleg több, mint 10 ezer műhold köröz a Föld körül, és sokak szerint idővel elkerülhetetlenné válnak a nagy balesetek. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek