Az idei év legfontosabb európai politikai eseménye.
42 ország állam- és kormányfője, valamint az Európai Unió, a NATO és az Európa Tanács vezetői vesznek részt a ma megrendezésre kerülő Európai Politika Közösség budapesti csúcstalálkozóján. Orbán Viktor miniszterelnök személyesen fogadta a prominens vendégeket a az eseménynek helyszínt biztosító Puskás Arénánál - írtuk egy korábbi cikkünken. A nap végén a magyar miniszterelnök sajtótákékoztatót tartott, amelynek keretei között összefoglalta a nap eseményeit. Mutatjuk, miről esett szó.
42 állam és kormányfő vett részt a találkozón, és
nehéz, bonyolult és veszélyes dolgokban tanácskoztunk
- mondta.
A központi kérdés a háború volt: Afrikában is destabilizáló konfliktusok vannak, Közel-Kelet lángokban, az orosz-ukrán konfliktus nem csillapodik. Migrációs hullám figyelhető meg. Orbán Viktor vélekedése szerint a történelem felgyorsult, a világ meg fog változni, és gyorsabban, mint ahogyan azt mi gondoljuk.
Nagy, hatalmas kérdések vannak terítéken: háború vagy béke, migráció vagy védelem
- vetette fel.
Ezekre a kérdésekre együtt könnyebben találhatnak választ, mint egyedül. Ez azonban egy tanácskozás volt, és nem tényleges döntéseket hoztak. Orbán Viktor arról beszél, amiről egyetértés volt:
Orbán Viktor a migrációval kapcsolatban elárulta, hogy nagy feszítő ereje van ennek a kérdésnek. Újra az európai intézményi kereteket feszegeti, és mindenki elégedettlen a mostani helyzettel. Mindenki változást akar. A politikai vezetők változtatási szándékának a bírósági aktivizmus vet gátat. Eldöntünk valamit, a kormányok ezt végrehajtják, a bírósági intézkedések azonban akadályt jelentenek. Ez alól csak Magyarország a kivétel: mi a bírósági aktivizmussal szembeni ellenállás példája vagyunk.
A következő évben Albániában folytatódnak a tárgyalások. Albánia miniszterelnöke a következőket mondta: köszönet Európa fekete bárányának a sok kitartásért.
A fekete bárányokat hívta össze Viktor ebbe a különleges karámba
- mondta viccesen az albán vezető.
Olyasvalami alakult meg, ami eddig elképzelhetetlen volt Európában. Vlagyimir Putyin hozott nehéz időket kontinensünkre, de ő is ébresztette fel a politikusokat. De Brüsszel politikája is bátorította a patrióta politikusokat az összefogásra. Ez a fórum erre specializálódott: itt sokkal szabadabban lehet beszélgetni. Itt Magyarországon még a veszélyes témákról is szabadon lehet beszélni. Együttműködésre bíztat tehát az albán államfő: egy állandó struktúrára van szükség, ami egy jó stratégia kidolgozásának ad keretet.
A 700 milliós Európában különféle álláspontok és gondolkodásmódok vannak, de jobban kell képviselni a különféle álláspontokat.
Albánia elárulta, hogy azt reméli, 10 éven belül csatlakozhatnak az EU-hoz.