Több mint egymillió horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a budapesti Naplás-tóra látogattunk, ahol óriási harcsák élnek.
Tavaly március óta lehet újra horgászni Budapest egyik kedvelt kirándulóhelyén, a 16. kerületben található Naplás-tavon. A pecázni vágyók napkeltétől napnyugtáig tölthetik idejüket a tavon. A víztározón nincs halelviteli lehetőség, csak az inváziós halfajok tarthatók meg, ám sokak szerint kapitális példányok is élnek a vízben, amelyek hosszú éveken át érintetlenül táplálkozhattak.
Ezt bizonyította két harcsahorgász, Petróczi István és Katona József, akiknek sikerült fogniuk egy hatalmas, 78 kilós és 228 centis példányt, de emellett több 20 és 50 kiló közötti bajszost is horogra tudtak csalni.
– Bár éjszaka nem lehet ott pecázni, mi különengedélyt kaptunk. A cél az volt, hogy felmérjük a tóban élő harcsaállományt. Ennek eredményeként jövő tavasszal az üzemeltetők szeretnének tartani egy kéthetes harcsahorgászatot, ahol az érdeklődők próbára tehetik magukat – fogalmazott a Borsnak Katona József.
Az ismert harcsahorgász kiemelte: másfél hónapra kaptak engedélyt, ez alatt az idő alatt összesen 40 darab harcsát fogtak. Ebből öt volt két méter feletti, a legnagyobb pedig a már említett, 78 kilós bajszos volt.
– Mivel egyáltalán nem lehetett horgászni ezen a vízen, erős a természetes szaporulat. Nemcsak csoda szép harcsák élnek a tóban, hanem a süllő-, ponty- és amurállománya is kiváló – tette hozzá Katona József.
Adódik a kérdés, mennyire élhetnek békében ott a halak és mennyire lehet nyugodtan horgászni, hiszen a környék egyik legkedveltebb kirándulóhelye a Naplás-tó. Még késő ősszel is megtelik a part túrázókkal, biciklisekkel, piknikező társaságokkal.
– Egyáltalán nem tapasztaltuk, hogy zavarná ez a halakat. Hozzászoktak a jövés-menéshez. Este hat felé kezdtük mi a pecát, még tele volt a part kirándulókkal, és szinte azonnal kapásra tudtuk bírni a harcsákat. A legnagyobb példány este fél nyolckor érkezett: nem messze tőlünk egy nagyobb társaság szalonnát sütött, zenét hallgatott. Hangosak voltak, de ez sem zavarta a halakat – mondta Petróczi István.
Védik a természetet a harcsák
Petróczi István azt is elárulta, a Naplás-tavi harcsáknak jelentős környezetvédelmi szerepük is van, hiszen itt a fő táplálékuk az invazív cifrarák. – A cifrarákkal több probléma is van. Egyrészt egy adott élőhelyről kiszorítja az őshonos rákfajokat, elfogyasztja más őshonos fajok: rákok, halak ikráit, ráadásul tünetmentes hordozója a rákpestis nevű betegségnek, ami halálos az őshonos rákfajokra nézve. A szakértők már egy ideje feltételezték, a hidrobiológiai vizsgálatok viszont igazolták, hogy a cifrarák télen sem pihen, így a harcsáknak télen is táplálék lehet. A cifraráknak szinte nincs természetes ellensége, így a szürke harcsák nagy szerepet játszanak az invazív faj állományának drasztikus csökkentésében, ezért a harcsáknak igenis helyük van a tóban, hiszen jelentős a természetvédelmi szerepük – zárta a harcsahorgász.