Sokkoló megállapítást tettek a szakemberek.
A „Káosz Istenének” nevezett aszteroida riasztóan közel fog kerülni ahhoz, hogy becsapódjon a Földbe... A tudósok szerint a Föld gravitációja „asztrorengéseket” okozhat a puszta erejének köszönhetően.
A 99942 Apophis űrszikla - amely az ókori egyiptomi Káosz Istenéről kapta a nevét - gravitációs vonzása miatt hevesen fog rázkódni, amikor mindössze 19 000 mérföldön (több mint 30 ezer kilométer) belül elhalad a bolygónk mellett.
Az aszteroida - amely 450 méterszer 170 méteres, azaz nagyjából akkora, mint az Empire State Building - kevesebb mint öt év múlva, 2029. április 13-án fog elhaladni a Föld mellett. A Planetary Society szerint a becsapódása több tíz-száz atombomba felrobbantásával lenne egyenértékű.
Az űrszikla már 2004 óta aggodalomat kelt, amikor a tudósok első vizsgálatai szerint kis valószínűséggel becsapódhatott volna a Földbe. Ám erre még legalább egy évszázadig nem kerül sor.
Amikor 2004-ben felfedezték, az Apophist az egyik legveszélyesebb aszteroidának számított, amely a Földbe becsapódhat. Ez a becslés azonban megváltozott, miután a csillagászok nyomon követték az Apophist, és pályáját jobban meg tudták határozni. Egy 2021 márciusában végzett radaros megfigyelés, valamint a pálya pontos elemzése lehetővé tette a csillagászok számára, hogy megállapítsák: legalább egy évszázadig nem áll fenn annak a veszélye, hogy az Apophis becsapódjon a bolygónkba
- derül ki a NASA közleményéből.
Egy kutatócsoport, amelyet Ronald-Louis Ballouz, a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának aszteroidakutatója vezet, megvizsgálta, mi történhet az Apophisszal, amikor áthalad a Föld gravitációs terén, és megállapította, hogy lehetségesek az úgynevezett „asztrorengések”.
Úgy vélik, elég közel fog elhaladni ahhoz, hogy bolygónk gravitációja intenzív rezgéseket és felszíni elmozdulásokat okozzon. A kutatók előrejelzése szerint a Föld gravitációs ereje két drámai hatást gyakorolhat az Apophisra: rengéseket és az aszteroida bukó mozgásának elmozdulását - írja a Daily Star.