Újabb átverés van terjedőben: adománygyűjtés a siketek és nagyothallók nevében, de a pénz sosem jut el a rászorulókhoz. Íme ez az országos "jótékonysági" csalás!
Országszerte egyre több helyen belefuthatsz olyan adománygyűjtő akciókba, ahol a siketek és nagyothallók nevében gyűjtenek, ám igazából ezek nem valódi adománygyűjtők, hanem kéregetők.
A sokak által látogatott, és forgalmas helyszíneken – pl. bevásárlóközpontokban, parkolókban, pályaudvarokon – találkozhatunk a csalókkal, akik kis értékű ajándéktárgyakat kínálnak: pl. figurás kulcstartókat, apró dísztárgyakat, vagy más kisebb apróságot. A módszer egyszerű, de hatékony: a kéregetők úgy tesznek, mintha adományt kérnének, és a tárgyakat köszönőajándékként adnák, azonban a bevétel egyáltalán nem a hallássérült közösség javára megy. A kéregetők gyakran kis cetliken olvasható kísérőszöveget mellékelnek az ajándéktárgy mellé, de ez nem ritkán egy akár többnyelvű kártya is lehet, ezzel becserkészve a gyanútlan küldöldi turistákat is. Miután a tárgyakat elhelyezték, néhány perc múlva visszatérnek, hogy átvegyék az összegyűlt pénzt, és hogy összegyűjtsék azokat az ajándékokat, melyek nem keltek el.
A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) hivatalos közleményt is kiadott az esetek kapcsán, hogy felhívja a figyelmet az átverésre, amely a hallássérült közösség megítélését is rontja. Hisz az ilyen kéregetések során a csalók sokszor a szövetségre hivatkozva próbálnak hitelességet szerezni, holott semmilyen kapcsolatban nem állnak velük.
A SINOSZ leszögezi:
A kéregetők sokszor nem is magyar nemzetiségűek, és még csak nem is hallássérültek.
A szövetség arra kéri a lakosságot, hogy ilyen helyzetekben legyenek elővigyázatosak, és kerüljék az utcai kéregetők támogatását, mivel sok esetben egyszerű csalásról van szó.
A közösségi fórumok közül, a Reddit magyar felhasználói is megosztották tapasztalataikat a témával kapcsolatban.
Egy hozzászóló például arra világított rá, hogy magyarok is űzik ezt a csalást.
Egy ismerősöm hasonló módszerrel szedett össze több mint 20 millió forintot – egy csapatot toborzott, akik az ő javára dolgoztak, ő pedig begyűjtötte a pénzt és jutalékot fizetett nekik.
Mások arról számoltak be, hogy több országban is találkoztak ezzel a módszerrel:
Pár éve Szerbiában is megtapasztaltam ugyanezt – a kéregető KFC-ben zavart meg az étkezés közben. Ez nemzetközi hálózatnak tűnik, amely országhatárokon átívelve működik.
De a kommentekben többen visszaemlékeztek gyermekkorukra, amikor ugyanezzel a módszerrel próbálkoztak már az ‘90-es években, és akkoriban különféle, feltűnő, de haszontalan műanyag tárgyakat árultak „adományért cserébe”.
Szóval a hozzászólók egybehangzóan csalásnak tartják az ilyen utcai gyűjtéseket, és sokan megjegyezték, hogy a kéregetők közül kevesen lehetnek hallássérültek.
Fontos, hogy éberek maradjunk ilyenkor és ne adjunk pénzt olyanoknak, akik a siketek és nagyothallók nevében gyűjtenek utcán, forgalmas helyeken.
Amennyiben valóban szeretnénk támogatni a hallássérült közösséget, a SINOSZ vagy más, hivatalosan elismert szervezet számára adakozzunk közvetlenül. Így biztosak lehetünk benne, hogy adományunk valóban jó helyre kerül. A SINOSZ a média figyelmét is felhívta, hogy minél szélesebb körben terjedhessen az információ erről a sajnálatos, és sokakat megtévesztő jelenségről, hogy mindenki tudatosabban kezelhesse ezeket az utcai "gyűjtéseket".
A hivatalos közleményük ide kattintva olvasható!