Bullying

Sokkoló kutatás: így hat ki a gyermek egész életére, ha kirekesztik társai

K.B.

Létrehozva: 2024.11.19. 12:00

Kitálalt a szakértő. Szinte minden áldozat hasonló utat jár be az évek során.

Sajnos napjainkban is hatalmas problémát okoz az iskolai zaklatás, az online bullying, és a kirekesztés. Szinte minden iskolai osztályban jelen vannak bántalmazók és bántalmazottak, sokszor pedig a szülők és a pedagógusok tehetetlenek, mert nem tudnak ott lenni minden egyes konfliktushelyzetnél. Ha viszont kíváncsiak vagytok rá, hogy mit tudtok tenni otthon, hogy felvértezzétek a gyermekeiteket a zaklatás ellen, már rengeteg szakoldal nyújt segítséget az interneten. A mostani cikkünkben pedig szeretnénk bemutatni, hogy milyen tulajdonságok alakulnak ki azokban a gyermekekben, akik hosszú távon ki voltak téve gyerekkorukban a kirekesztéseknek és a magánynak.

kvíz, teszt, teszteld, általános iskola
Az iskolák a fiatalkori zaklatások melegágyai / Fotó: Pixabay

Az Unilad számára egy neves pszichológus szedte össze, hogy mit okozhat a jellemfejlődésben, ha valaki gyerekkorában iskolai zaklatásnak volt kitéve. Dr. Alexandra Stratyner szerint 9 tulajdonság fejlődik ki a bántalmazottak személyiségében, amelyek a gyerekkorban ért sérelmek miatt alakulnak ki felnőttkorunkra. Fontos tudni, hogy ezek a viselkedési formák fejleszthetőek, ha szakember segítségét vesszük igénybe:

1. Társadalmi bizonytalanság: a kirekesztett gyerekek sokszor felnőttként sem találják a helyüket, és nehezen tudnak részt venni társas interakciókban.

2. Maximalizmus: sok korábban társaságból kizárt és megvetett diák felnőttkorában kompenzál, és bármit megtenne egy kis figyelemért, illetve mindig a tökéletességre próbál meg törekedni, még ha ezzel árt is magának hosszú távon.

3. Sok kirekesztett gyermek kreatívabb a hétköznapi társainál, mert a zenében, az írásban, vagy éppen az egyéni művészetekben találja meg a nyugalmat a másokkal való játék helyett.

4. Hűségesebbek és kitartóbbak: a gyerekkorukban magukra hagyott emberek felnőttként igazán megbecsülik a társukat, és a közeli barátaikat, mert tudják, hogy milyen érzés lenne elveszíteni őket.

5. Empatikusak: gondolj csak bele, egy ember, akit mindig utolsónak választottak ki a tornasorból, nem lesz kirekesztő másokkal, mert ismeri ezt a helyzetet.

6. Alacsony önbecsülés: aki éveken keresztül úgy érzi, hogy nem elég jó, az felnőttként is nehezen dolgozhatja fel ezt az általa kialakított képet. Ennek hatására sokszor bele sem vág olyan dolgokba, amikről azt gondolja, hogy nem lenne képes rá.

7. Túlgondolás: észrevetted már, hogy túl kritikus vagy magaddal? Van olyan, hogy már előre azon gondolkozol, hogy mit fog gondolni vagy érezni a másik veled kapcsolatban, miközben még nem is beszéltél vele? Ez mind annak a jele, hogy túlelemzed a helyzetet és a legrosszabb forgatókönyvre készülsz tudat alatt is.

8. Beolvadás: Sok korábban kirekesztett ember nem törekszik arra, hogy kitűnjön a tömegből, átlagosan öltözik és viselkedik, hogy beleolvadhasson a társadalomba, ami kitagadta őt kiskorában.

9. Vágyódás a visszajelzésre: érdekes pszichológiai tény, de akiket keveset dicsértek kiskorukban, és sosem kaptak pozitív visszajelzést, azok felnőttkorukban mások véleménye alapján tudják csak értékelni magukat, és akkor érzik jól magukat, ha folyamatosan tudatosítják bennük, hogy elég jók.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek