Hatalmas viharok pusztítanak Európa déli részein. A szélsőséges időjárásra Németh Lajos meteorológus adott magyarázatot.
Egy héttel ezelőtt hatalmas villámárvíz csapott le Spanyolországban, Valencia tartományban. A szélsőséges időjárás több mint kétszáz ember életét követelte. Európa még ki sem heverte a spanyol pusztítást, szörnyű jégeső csapott le Cipruson is. Lapunknak Németh Lajos meteorológus mondta el, mi is okozta ezeket a természeti katasztrófákat és Magyarországot veszélyezteti-e hasonló szintű ítéletidő.
Európa déli részén hatalmas viharok tombolnak. Alig egy héttel ezelőtt a Dana vihar pusztított Spanyolországban. A nagymértékű esőzés több települést megbénított és több száz halálos áldozattal járt. A Földközi tenger medencéje is égi háborúktól hangos, Görögország és Ciprus sem ússza meg időjárási katasztrófák nélkül.
–Fontos kiemelni, hogy Európa déli részén dúlnak a viharok, a legnagyobb része szerencsére csendes és frontoktól mentes. A mediterrán térségekben az őszi időszakra jellemzően megjelennek a viharok, tehát a Ciprusi jégeső korántsem meglepő, viszont ami Valenciában volt, az egy tragikus és rendkívüli helyzet – kezdett bele mondandójába Németh Lajos meteorológus.
A szakember elmondta, hogy egy viharciklon érte el Spanyolország délkeleti vidékeit, amely a Kanári-szigetek térségéből érkezett. A katasztrófában az is közrejátszott, hogy a Földközi-tenger vízhőmérséklete a korábbi évekhez képest 4-5 fokkal melegebb, tehát most is magasabb hőmérsékletű, mint az november elején lenni szokott.
Ez a ciklon egy erőteljes keleti áramlást generált, ami erőteljes keleti szelet okozott. Ez a szél folyamatosan sodorta a meleg, páradús Földközi tengeri levegőt. A tengerparttól nem olyan messze viszont 1500 méter magas hegyek vannak, amibe ez a páradús meleg levegő beleütközött. Itt megrekedt a meleg levegő, ami miatt órákon keresztül mint az özönvíz, ömlött az eső.
– magyarázta.
Elmondása szerint biztos volt, hogy ez fog történni, hiszen folyamatosan érkezett a páradús meleg, a magasban pedig hideg légörvény jelent meg. Néhány órán belül 300-400 mm eső hullott le az égből.
Mivel a hegyekből zúdult le az eső, kivédhetetlen volt. Minden idők legnagyobb pusztítását és halálos áldozatát követelő időjárási szituációja alakult ki.
– folytatta.
Tehát összegezve négy tényező okozta ez: a Kanári-szigetektől érkező viharciklon a Gibraltár fölé helyeződött, a tartós keleti áramlás, a szokottabbnál melegebb Földközi tenger és a spanyol- hegységrendszer.
A szakember szerint Magyarországon nem kell tartanunk attól, hogy ekkora pusztítást végezne az időjárás.
– Védettebb helyen vagyunk és emiatt kialakulhat még árvízi helyzet, nagy mennyiségű csapadék, de együttesen ennyi meteorológiai tényező nem tud tragédiát okozni. Nincs ilyen magas hegyünk sem, jóval messzebb vagyunk a tengerektől, nyilván a globális felmelegedés következtében nálunk is megfigyelhető a szélsőséges időjárás, de hogy ennyi eső lehulljon, nálunk nem fordulhat elő – mondta.
Németh Lajos véleménye szerint meg kell barátkoznunk azzal a gondolattal, hogy az éghajlatváltozás következtében a szélsőséges időjárási helyzetek száma világszerte növekedni fog.
Egyre erőteljesebb és gigantikusabb viharzónák alakulhatnak ki. Most is bebizonyosodott, hogy a természet jóval erősebb minden technikai fölénynél, amit hirdet az emberiség.
– zárta gondolatmenetét a szakember.