Hosszú időt vett igénybe a munka, de nagy áttörést hozhat.
Bár naponta beszélünk új tudományos áttörésekről, ez a bizonyos felfedezés különösen izgalmas, mivel betekintést nyújt az emberi ősök megismerésébe.
A tudósok nemrégiben olyan fosszíliákat fedeztek fel, amelyek állítólag 1,5 millió évre nyúlnak vissza. A projekten dolgozó csapat egy sajtóközleményben tudatta, hogy kétféle hominin lábnyomot találtak.
A Kenyában, egy ősi tó partján felfedezett nyomok állítólag nagyjából egy időben készültek. Kevin Hatala, a pennsylvaniai Chatham Egyetem biológiaprofesszora elmondta:
A fosszilis lábnyomok azért izgalmasak, mert élénk pillanatképeket nyújtanak, amelyek életre keltik ősi rokonainkat. Az ilyen adatok segítségével láthatjuk, hogy az élő egyedek évmilliókkal ezelőtt hogyan mozogtak a környezetükben, és esetleg hogyan érintkeztek egymással, vagy akár más állatokkal. Ez olyasmi, amit csontokból vagy kőszerszámokból nem igazán ismerhető meg.
Az eredményt a Science című folyóiratban tették közzé. Craig Feibel, a Rutgers Egyetem munkatársa megjegyezte, nem biztosak abban, hogy a pár valóban keresztezte egymást, ugyanakkor erre nagy eshetőség van.
− Mindig is érdekeltek voltunk abban, hogy új módszereket találjunk arra, hogy a viselkedést a fosszilis feljegyzésekből megtudjuk, és ez egy nagyszerű példa erre. A csapat a legmodernebb 3D-s képalkotási technológiákat használta fel, hogy teljesen új módon vizsgálja meg a lábnyomokat, ami segít megérteni az emberi evolúciót, valamint az együttműködés és a versengés szerepét evolúciós utunk alakításában - magyarázta Rebecca Ferrell, a Nemzeti Tudományos Alapítvány programigazgatója - írja az Unilad.