Oltás

Már kérhető az ingyenes Covid-oltás a háziorvosoknál: nekik ajánlott felvenni!

MZ/X

Létrehozva: 2024.12.05.

December elejétől a háziorvosnál igényelhetők a legújabb koronavírus elleni vakcinák. Mutatjuk, kiknek érdemes beadatnia a szakemberek szerint, és azt is, milyen most a hazai Covid-helyzet.

Az ország egész területén kérhetők az ingyenes, frissített Covid-vakcinák a háziorvosoknál. A védőoltás beadatása nem kötelező, de van, akiknek erősen ajánlott. Mutatjuk, kik tartoznak ebbe a csoportba, és azt is, mit mutatnak a legfrissebb adatok a hazai járványhelyzetről.

20240112 Oltakozás oltóponton13 Covid oltás
Már igényelhető a háziorvosoknál az új Covid-oltás. / Fotó: Bujdos Tibor / Észak-Magyarország

Oltópontok helyett a háziorvosnál lehet kérni az ingyenes Covid-vakcinát

December elejétől ismét kérhető a koronavírus elleni védőoltás a háziorvostól, az oltópontok nem  indulnak újra - írja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Az oltóanyagot a Moderna gyártotta, a WHO ajánlásának megfelelően a JN.1 vírusvariáns ellen is véd és az egész ország területén elérhető, a hivatalos neve pedig Spikevax JN.1 COVID-19 mRNS. A 12 éven felülieknek 100.000 adag, míg a 12 éven aluliaknak 800 darab, többadagos oltóanyag áll rendelkezésre.

Kinek ajánlott beadatnia az oltást?

Bárki beadathatja, aki szeretné, de a 60 év felettieknek, a magas kockázatú krónikus betegeknek (pl. szív-, érrendszeri, krónikus tüdő-, máj- és vese-betegségben szenvedők, csökkent immunitással rendelkező személyek), az egészségügyi és szociális dolgozóknak, valamint a várandósok számára ajánlott leginkább felvenni az oltást.

5 éve tört ki a Covid-járvány

Az első koronavírus eseteket 2019 decemberében fedezték fel a kínai Vuhan városában. A járványt 2020. március 11-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárvánnyá nyilvánította. 2021-ben a vírus mutálódása miatt több variánsa is megjelent és elterjedt számos országban. Ezek közül a legfertőzőbbek az alfa, a béta, a delta és az omikron variánsok. 2024 augusztusáig több mint 770 millióan fertőződtek meg a vírussal, és a hivatalos számok szerint 7,1 millió ember halt bele - írja a Wikipédia.

Gyerekek is megkaphatják?

Igen, a frissített COVID-19 oltás 6 hónapos kortól minden korosztály számára elérhető. A 12 év alatti gyermekek esetében is a krónikus betegségben szenvedő, fertőzésre hajlamos gyermekeknek javasolt az oltás, amit az országban elsődlegesen az orvostudományi egyetemek,

  • a Semmelweis Egyetem,
  • a Debreceni Egyetem,
  • a Szegedi Egyetem és a Pécsi Egyetem Gyermekklinikái,
  • valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórház,
  • a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet,
  • és a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza biztosít.

Hogy kaphatják meg a gyerekek az oltást?

Ha egy gyermek épp egy olyan gyermekgyógyászati centrumban van, amelyik rendelkezik oltóanyaggal, akkor a kezelőorvos javaslata, illetve a szülő kérése alapján megtörténhet a gyermek oltása. Ha a gyermek nem ilyen központban van, de a család számára nem okoz gondot ezen intézmények felkeresése, akkor a háziorvossal kell konzultálnia.

Mennyire veszélyes jelenleg a Covid-vírus?

Fontos tudni, hogy a SARSCoV-2 vírus különböző variánsai továbbra is világszerte jelen vannak, azonban a kórházi kezelést igénylő betegek, továbbá a halálozások száma jelentősen kevesebb, mint a pandémia idején. A most cirkuláló variánsok már nem okoznak olyan súlyos megbetegedéseket, mint a korábbi változatok, tünetei pedig megegyeznek a felső légúti fertőzések általános, szokásos tüneteivel. A leggyakoribb tünetek közé tartozik: magas láz, hidegrázás, fej-, izom- és torokfájdalom, orrnyálkahártya-gyulladás, köhögés.

Így áll most a hazai vírushelyzet

Az NNGY légúti figyelőszolgálat legfrissebb adatai szerint 2024. november 18. - 24. között az országban 200.800 fő fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel. Vagyis kicsivel többen, mint az ezt megelőző héten. 128 főt vettek fel kórházi osztályra és 10 ember részesült intenzív ellátásban. A betegektől vett, laborban vizsgált 259 mintából 29 esetben mutattak ki Covid-fertőzést, és 4 esetben influenzavírust. Ami a szennyvízből vett mintákat illeti: a 47. naptári héten a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja stagnált. Az eredmények alapján a koronavírus (és az influenzavírus) fertőzések számának jelentős emelkedése az NNGYK szerint a következő 1-2 hétben nem várható.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek