Elég egy rossz kattintás és búcsút inthetsz a pénzednek. Egyre pofátlanabb módszerekhez folyamodnak a csalók.
Még a karácsonyi ünnepek, azaz a csalók egyik kedvenc időszaka után is újabb és újabb csalási módszerekkel lehet találkozni. Némelyik esetében elég egy rossz kattintás és máris búcsút mondhatsz a pénzednek. Most egy újabb átverésre hívjuk fel a figyelmed, mely során a lejáró kuponokra hivatkoznak a csalók.
Most kaptam SMS-ben egy üzenetet egy külföldinek tűnő telefonszámról
– kezdte beszámolóját az a budapesti nő, aki már sok ilyet látott, így nem dőlt be. Azt azonban ő is elismeri, hogy meglehetősen jól hozzák a figurát a csalók.
– Bár vannak jelek, azért egy idős, ilyen dolgokban járatlan személy könnyen rákattint – tette hozzá, miközben arról a csalási módszerről beszélt, amivel őt találták meg.
Ennek során SMS-ben kapott egy olyan szöveget, hogy a kuponján található pontjai hamarosan lejárnak, így minél előbb használja fel őket, méghozzá különféle ajándékokra. Ehhez pedig egy linket is csatoltak, melyre kattintva szinte biztos az adatlopás.
Szerintem mindenképpen legyen gyanús, ha ismeretlen a telefonszám, főleg ha külföldi. A szokatlan, magyartalan, helyesírási hibákkal teli megfogalmazás is árulkodó lehet
– jegyezte meg a nő, aki a posztjával csupán fel szerette volna hívni az emberek figyelmét az efféle csalásokra.
Ezen kívül az is árulkodó jel lehet, ha a cég pontosan nem derül ki az üzenetből, valamint a link szokatlanul néz ki vagy nem ellenőrizhető. Hiszen az ilyen linkek abban az esetben, ha e-mailben kapjuk őket, akár úgy is árulkodók lehetnek, hogy kattintás nélkül föléjük visszük az egér mutatóját, a kurzort. Ilyenkor kicsiben kiíródik a link egésze, mely gyakran nem azonos a szövegben található linkkel. Az év végi időszakban ráadásul nem ez az egyetlen csalási módszer, amivel találkozhattál.
– Az utóbbi időben rosszhiszemű kereskedők használják ki a karácsony előtt vásárlási időszakot, hogy a nem körültekintő vásárlók kártyájáról újabb összegeket emeljenek le – figyelmeztetett korábban az OTP Bank, melyről lapunk is beszámolt. A visszaélések nemcsak a karácsonyt megelőző, valamint a karácsonyi időszakot érintik, hanem az év végi ünnepek során végig előfordulhat, hogy megszaporodnak az ilyen jellegű csalási kísérletek. Azok, akik nem jártasak az ilyen üzenetek kezelésében, könnyen áldozattá válhatnak, mindez ugyanakkor elkerülhető:
Minden vásárláskor vagy a regisztráció során körültekintően mérlegeljen, hol, adja meg a kártyaadatait. Igyekezzen a vásárlás előtt meggyőződni a kereskedő valós tevékenységéről. A kedvező ajánlat valójában nem az, aminek látszik.
Ez pedig azokra az esetekre is igaz, ahol például kuponokra hivatkozva kínálnak nekünk kedvező ajánlatot valamilyen szokatlan sms vagy e-mail üzeneten keresztül. Végső esetben akár a bankkártyádat is letilthatod, amellett, hogy a gyanús eseményeket jelzed a rendőrségnek, ám jobb megelőzni a bajt, mint utólag orvosolni.