Ez a felfedezés teljesen átírhatja a történelmet.
A régészek úgy vélik, hogy egy német sírban olyan tárgyat találtak, amely fél évszázaddal korábbi, mint az összes ismert keresztény lelet a térségből.
A szakértők 2017-2018-ban Frankfurt északnyugati külvárosába - az egykori ókori római város, Nida helyére - indultak. Ott, a német város szélén egy 127 sírt tartalmazó temetkezési helyre bukkantak - írja az Archeology News. Úgy tudni, hogy a szakemberek különös érdeklődést tanúsítottak egy nyughely iránt, ahol egy Kr. u. 230 és 270 között elhunyt, feltehetően 35-40 éves férfi maradványait találták.
Egy füstölőedény és kerámia mellett a kutatók egy ostyavékony, apró, feltekert ezüstfóliadarabot fedeztek fel, amely az elhunyt álla alatt pihent. Ez a darab mindössze 3,5 centiméteres, és valószínűleg amulettként viselték. Azóta a phylactery kategóriába sorolták - ami egy olyan tárgy, amelyről úgy vélték, hogy védelmet nyújt a tulajdonosának.
Egy fejlett orvosi ismeretek nélküli korban az ilyen tárgyak létfontosságú vigaszt és biztonságot jelentettek az ember és szerettei számára
- magyarázta Dr. Tine Rassalle, aki hozzátette, szerinte a késő ókorban, különösen a keleti mediterrán világban gyakran használták ezeket.
Ez az időszak nagyjából a harmadik század végétől a hetedik század körüli időszaknak felel meg, a helytől függően - írja a Library of Congress Research Guides.
− Az amulettek sokkal ritkábbak a nyugatrómai világban. Ennek az amulettnek a németországi felfedezése arra utal, hogy a keresztény eszmék már elkezdtek behatolni a kereszténység korai növekedési központjaitól távol eső területekre - fejtette ki a szakember.
Az eljárás során 18 sornyi szöveg került elő, amelyet a frankfurti ezüstfeliratnak neveztek el, és amelyet azóta Markus Scholz professzor, a frankfurti Goethe Egyetem régésze megfejtett. Mielőtt a frankfurti ezüstfeliratot felfedezték a fólián, az Alpoktól északra nem találtak bizonyítékot a kereszténységre Kr. u. 230 és 270 között. Ezért a meg nem nevezett férfit a szakértők az „Alpoktól északra élő első kereszténynek” nevezik - írja a Unilad.