Az esztétikai problémákon felül, akár fertőzést is okozhat.
Szinte mindenki ismer olyan embert, aki gyerekkora óta rágja a körmét. Okozhatja ezt a stressz, gyerekkori beidegződés, vagy akár az unalom is, és szinte észre se veszi az ember, hogy a szájába vannak az ujjai. A legtöbben felnőttkorukra leszoknak erről a káros tevékenységről, de vannak, akik soha. Pedig a kezünk alapesetben is a baktériumok melegágya lehet, mivel naponta több tucatszor fogunk meg olyan eszközöket, amikhez idegenek százai kézmosás nélkül értek hozzá.
Egy ismert bőrgyógyász, Dr. Adam Friedman szedte össze azokat a kevésbé ismert egészségügyi kockázatokat, amiket a körömrágás okozhat. A szakértő a DailyStar számára fejtette ki, hogy miért buzdít mindenkit arra, hogy minél korábban szokjanak le a körömrágásról.
Az kevésbé ismert eset a körömrágással kapcsolatban, hogy ha sebesre tépjük a bőrt, vagy a körmünket az ujjunkról, akkor potenciális kockázatnak tesszük ki a szervezetünket, ugyanis a baktériumok a seben keresztül beszivároghatnak a szervezetünkre. Ezek a baktériumok pedig fertőzéseket, például paronychiát (körömgyökér gyulladást) okozhatnak, amik miatt később antibiotikum kúrára, vagy műtétre szorulhatunk.
A szakértő elárulta azt is, hogy az állandó kockázatok közé tartozik a "körömmátrixnak" nevezett állapot, amely során a körömnövekedésért felelős szövet visszafordíthatatlan károkat szenved.
Idővel ez a köröm maradandó deformálódásához, és a körmök normál formájának visszafejlődéséhez vezethet.
- tette hozzá a szakorvos. Dr. Friedman szerint a körömrágás gyakran összefügg a szorongással és a stresszel, ez a szokás azonban további pszichés szorongáshoz vezethet, mert káros ciklust hoz létre.
Az oldal arról is írt, hogy a bőrgyógyász által elmondottak mellett a fogakra is rossz hatást gyakorol a körömrágás, ugyanis az ujjainkon található baktériumok a fogainkat sem kímélik, ha a szánkba kerülnek.